Начало » Златните резерви на централните банки достигат рекордни нива

Златните резерви на централните банки достигат рекордни нива

24.04.2024 22:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Златните резерви на централните банки достигат рекордни нива

Тъй като златото потенциално може да възвърне традиционната си роля на актив убежище във времена на несигурност, в поведението на световните централни банки се забелязва забележителна промяна, като фокусът върху натрупването на благородния метал се отклонява от историческите норми.

Според данни, споделени от The Kobesissi Letter в неотдавнашна публикация в Twitter, Китай се откроява като значителен играч в тази тенденция, като през 2022 г. е придобил рекордните 290 тона злато. Интригуващо е, че през предходната година златните резерви на Китай са се увеличили с над 225 тона, което отразява последователните усилия на централната банка на страната да засили златните си запаси в продължение на 17 последователни месеца.

Тази тенденция на придобиване на злато се простира отвъд Китай, като обхваща и световните централни банки. През 2022 г. и 2023 г. тези институции колективно са закупили съответно 1,081 и 1,037 тона злато.

Тези цифри представляват исторически крайъгълен камък, тъй като никога досега централните банки не са придобивали колективно над 1,000 тона злато в рамките на една година, което подчертава системна преоценка на традиционните резервни активи и отклонение от минали практики.

Това натрупване на злато се дължи на няколко фактора. Едно правдоподобно обяснение е нарастващият скептицизъм относно дългосрочната стабилност на фиатните валути. В условията на геополитическа несигурност, инфлационен натиск и продължаваща девалвация на валутите централните банки, изглежда, хеджират залозите си, като увеличават златните си резерви.

Статутът на златото като сигурен актив, запазващ стойността си по време на икономически сътресения, контрастира с присъщата на фиатните валути нестабилност, податлива на колебания, обусловени от паричната политика, геополитическите събития и пазарните нагласи.

Освен това рязкото натрупване на злато поражда въпроси за бъдещето на световната финансова система, особено на фона на алтернативи като Биткойн (BTC). Остава несигурно дали златото ще запази централната си роля в осигуряването на глобалната парична стабилност.

Данните за натрупването на злато съвпадат с период на засилено геополитическо напрежение, предизвикано от конфликти като този между Израел и Иран, което доведе метала до нови рекордни стойности. Същевременно продължаващата инфлация в икономики като САЩ допълнително допринесе за неотдавнашното нарастване на цените на златото.

Понастоящем бичият импулс на златото изглежда се забавя на фона на потенциалното отслабване на конфликтите в Близкия изток, като цената на тройунция злато се търгува на ниво от $2,346 към момента на изготвяне на статията.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ето какво трябва да знаете за следващата дискусия на SEC относно криптовалутите

Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.

10.05.2025 21:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Coinbase става първата борса в САЩ, която предлага крипто фючърси 24/7

Coinbase постави ново начало в крипто пространството в САЩ, като стартира непрекъсната търговия с фючърси върху Биткойн и Етериум, превръщайки се в първата регулирана платформа в страната, която работи денонощно.

10.05.2025 18:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Етериум: Фондация разпределя $32 милиона между 100 проекта

Фондацията Етериум започна 2025 г. с мащабна финансова инициатива, като през първото тримесечие отпусна $32.6 милиона под формата на безвъзмездни средства за подкрепа на проекти, които укрепват инфраструктурата, използваемостта и ангажираността на общността на блокчейна.

10.05.2025 17:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Най-голямата борса в Бразилия се готви да интегрира крипто предложения

Основната фондова борса в Бразилия, B3, прави смела крачка към дигиталните активи с предстоящото пускане на фючърсни договори върху Етериум и Solana.

10.05.2025 13:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.