През юли световните борсово търгувани фондове (ETF) за злато отбелязаха най-големия си приток от април 2022 г. насам, сочи доклад на Ърнест Хофман за Kitco News.
Данните на Световния съвет по златото (WGC) разкриват, че подкрепените със злато ETF-и са привлекли $3.7 милиарда нови инвестиции, отбелязвайки третия пореден месец на положителни притоци.
Северноамериканските ETF-и за злато отбелязаха приток от $2 милиарда, като обръщайки по-ранните отливи като се дължат на търсенето на сигурни убежища на фона на политическата несигурност и очакваното облекчаване на паричната политика от страна на Федералния резерв на САЩ. Въпреки това от началото на годината досега северноамериканските ETF-и са отбелязали отлив от $2.9 милиарда.
Европейските фондове добавиха $1.2 милиарда, повлияни от намаляващата доходност на облигациите и очакванията за по-нататъшно облекчаване на паричната политика от страна на Европейската централна банка и Английската централна банка, с което активите на европейските ETF достигнаха $103 милиарда.
Азиатските ETF-и за злато, водени от Индия, продължиха серията си от входящи потоци с $3.6 милиарда през 2024 г., с което общите активи достигнаха рекордните $15 милиарда.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.