Япония се присъединява към нарастващият списък от страни по света, които са съсредоточени върху издаване на собствената им държавна дигитална валута.
Норихиро Накаяма, парламентарен вицепремиер на Япония по външните работи, каза пред Reuters по-рано днес, че законодателите се стремят да издадат дигитална версия на йената, националната валута на страната. Проектът ще бъде съвместно предприятие между правителството и няколко частни компании със седалище в Япония, с цел да запази нацията си с една крачка напред в пространството за дигитални пари.
Накаяма заяви, че предложението за валутата може да бъде представено още през февруари тази година.
Защо Япония би искала собствена дигитална валута? Две причини: Libra на Facebook и Kитай.
Китай настоява за дигитален юан от 2014 г. Въпреки че много от детайлите на проекта остават неизвестни, това развитие притесни много от съседите на страната, включително Япония.
Едно от най-големите притеснения на Япония е идеята, че Китай ще се стреми да установи дигиталния юан като валута за сетълмент. Японският финансов министър, Таро Асо, обясни на Reuters, че това би бил „много сериозен проблем“, тъй като страната му използва предимно долари за уреждане на транзакции, а по-голямата част от Япония все още обича физическите пари.
Съществува и преобладаващ страх, че китайската дигитална валута може да се използва като форма на финансов надзор – начин да надникнем в интимните финансови подробности на всеки, който сключва сделки с валутата.
Му Чанчун – ръководителят на Института за изследване на дигитални валути на Китайската народна банка – направи опит през миналия ноември да потуши тези страхове. Той каза, че потребителите все още ще могат да извършват анонимни транзакции и че дигиталния юан е предназначен основно за „засилване на финансовото включване“ в селските райони.
Оттогава Китай сериозно са се заели с развитието на дигитална валута на централната си банка (CBDC). Но всъщност, въвеждането на стабилната монета на Facebook, Libra, е ускорило работата на Китай върху дигиталния юан, според Ван Син, директор на Народната банка на Китай.
На конференция миналия юли, Син коментира, че американска дигитална валута като Libra може потенциално да навреди на финансовата инфраструктура на страната му.
Въпреки препятствията, представени от глобалните регулаторни органи, откакто бе обявен за първи път през юни миналата година, ръководеният от Facebook проект продължава да оказва натиск. Миналата седмица беше създаден нов „Технически ръководен комитет“, който ще се състои от петима встъпителни членове, натоварени с надзора върху развитието на проекта. Към ноември тестовата мрежа на Libra вече е обработила повече от 50 000 транзакции в 34 проекта, работещи върху блокчейна.
Чуанвей Дзоу – главен икономист на китайския гигант за хардуер за копаене на криптовалути Bitmain – обясни в интервю за NPR, че
Libra „представляват огромна заплаха“, що се отнася до мобилните плащания. До голяма степен Китай разчита на мобилните плащания чрез платформи като WeChat и Alipay, и Libra биха могли потенциално да нарушат тези платформи.
Но Япония може да има различни притеснения относно Libra. Миналия юли Nikkei Asian Review съобщи, че японските депутати се притесняват, че крипто проекта на Facebook ще бъде труден за регулиране. Те казаха, че тъй като Libra са привързани към кошница с различни фиатни валути, това избягва да бъде обвързано с политиката на която и да е държава.
Но като се има предвид намаляващия списък на привържениците на Libra – като британският телекомуникационен гигант Vodafone е последният основен партньор, който отпадна от Асоциацията – Япония, Китай и други държави в крайна сметка може да не се притесняват много.
SG-FORGE на Societe Generale предприе важна стъпка, като пусна в обращение своята обезпечена с евро стабилна монета EUR CoinVertible (EURCV) в блокчейна на Stellar.
Ripple си партнира с бразилската Braza Group, за да въведе нова стабилна монетна – BBRL – в XRP Ledger.
Европейската централна банка (ЕЦБ) представи стратегия за модернизиране на финансовите транзакции чрез създаване на възможност за разплащания в пари на централната банка.
Макар от Бинанс още да се чудят дали да вкарат Pi Coin на своята платформа, крипто инвеститорите вече могат да търгуват при „конкуренцията“. Pi Network Open Mainnet стартира днес. в 05:30 ч. българско време, а криптовалутната общност най-после получи достъп до Pi Coin (PI) на крипто борсата OKX. Въпреки че в първите часове след пускането […]