Преди две седмици Berkshire Hathaway подаде формуляр 13F до Комисията по ценните книжа и фондовите борси, в който подробно описва закупените, продадените и притежаваните акции през последното тримесечие.
На фона на една новоприета стойностна акция, подкрепяна от Бъфет и неговите инвестиционни заместници Тод Комбс и Тед Уешлър, се запазва повтарящото се описание от последните тримесечия: излишък от продажби на акции.
Тримесечните оперативни отчети на Berkshire Hathaway разясняват паричните потоци на компанията, предлагайки прозрачен поглед върху транзакциите с акции – покупки и продажби. Въпреки че не разкрива конкретните данни за съответните акции, той дава обща представа за бичата или мечата позиция, възприета от Бъфет и неговия основен екип в краткосрочен план.
През тримесечието, приключило през септември, Berkshire Hathaway ликвидира ценни книжа на стойност $5.253 милиарда повече, отколкото придоби. Това удължава поредицата от нетни продажби на акции: $7.981 милиарда през второто тримесечие, $10.41 милиарда през първото и $14.64 милиарда през четвъртото тримесечие на 2022 г.
Колективно Бъфет е ръководил разтоварването на дялови ценни книжа на стойност $38.3 милиарда повече от направените покупки през последната година (приключваща на 30 септември). Това стратегическо намаляване на инвестиционния портфейл, съчетано със значителния годишен доход, генериран от дивиденти и лихви, увеличи паричните резерви на Berkshire Hathaway до безпрецедентните $157.2 милиарда.
Обикновено Уолстрийт и инвеститорите биха приветствали стабилната парична позиция, особено в условията на икономическа несигурност. Сегашният сценарий обаче не съответства на тази норма.
В продължение на повече от петдесет години Уорън Бъфет и неговият екип процъфтяват, като разумно разпределят паричните средства на компанията чрез инвестиции и придобивания.
Нарастващите парични резерви, които често се пренасочват към краткосрочни държавни ценни книжа с доходност около 5%, вместо да се насочват към акции или придобивания, силно подсказват, че нито Бъфет, нито екипът му виждат съществена стойност на днешния фондов пазар.
Важно е да се отбележи, че Уорън Бъфет продължава да подкрепя дългосрочните перспективи на фондовия пазар и твърдо вярва, че не трябва да се залага срещу Америка.
На фона на растящия фондов пазар обаче значителното увеличение на паричните резерви предполага нежелание на Бъфет и неговия екип да смятат акциите за атрактивно оценени.
Един от ключовите показатели, предизвикващи загриженост по отношение на оценките, е съотношението цена/печалба (P/E) на Шилер за S&P 500, известно още като циклично коригирано съотношение P/E или съотношение CAPE.
Докато традиционният коефициент P/E се основава на печалбите за последните 12 месеца, коефициентът на Шилър отчита средните инфлационно коригирани печалби през последното десетилетие. Тази по-дълга времева рамка изглажда непостоянните колебания на печалбите, като тези, които се наблюдаваха в началните етапи на Ковид пандемията.
В исторически план средната стойност на P/E за S&P 500 за 153 години е приблизително 17.1. Към 21 ноември обаче е 30.72, което е значително по-високо от дългосрочната средна стойност.
Притеснението не е само в 80% отклонение от 153-годишната средна стойност. През изминалия век съотношението P/E на S&P 500 е надхвърляло 30 по време на бичи пазари само шест пъти. След тези случаи референтният индекс се е понижавал с поне 20%. В момента преживяваме шестия подобен случай.
От решаващо значение е да се разбере, че това съотношение не е точен инструмент за определяне на пазарния момент. То не предсказва кога ще настъпят по-широки пазарни спадове.
Въпреки това P/E на Шилер подчертава, че продължителните надценки са неустойчиви. В крайна сметка оценките стават значителни, което води до по-широк спад на пазара. Тази загриженост се засилва, когато се разглеждат оценките на „Великолепната седморка“ – Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet, Nvidia, Meta Platforms и Tesla.
Тези седем компании допринесоха значително за ръста на S&P 500 през тази година. Въпреки че някои от тях показват обещаващ потенциал за бъдещи парични потоци (като Alphabet и Amazon), повечето от тях в момента се търгуват на исторически високи оценки. Например коефициентът P/E на Tesla е седем пъти по-висок от този на повечето автомобилни акции, Nvidia може да се похвали с трицифрен коефициент P/E въз основа на изминалата година, а P/E на Apple достигна 31 въпреки спада на продажбите.
Значителният паричен ресурс от $157 милиарда, притежаван от Berkshire Hathaway, служи като фин предупредителен сигнал за инвеститорите, особено в краткосрочен план.
Инфлацията в САЩ неочаквано се повиши до 3% през януари, което засили аргументите на Федералния резерв да действа предпазливо при намаляването на лихвените проценти, като същевременно оказа негативно влияние върху акциите и държавните облигации.
Американската данъчна служба (IRS) призова федерален апелативен съд да отхвърли иска на крипто предприемача Роуланд Маркъс Андраде, който оспорва издадените срещу него данъчни призовки. Според жалбата на Андраде, IRS не го е уведомила надлежно преди да поиска достъп до финансовите му записи. Предистория на казуса Историята започва през 2021 г., когато IRS стартира разследване срещу […]
Тъй като Биткойн (BTC) и по-широките крипто пазари изпитват волатилност, трейдъри и инвеститори търсят начини да защитят инвестициите си.
Вниманието на инвеститорите е приковано към предстоящите данни за инфлацията в САЩ, които могат да определят политиката на Федералния резерв и да се отразят на финансовите пазари, включително криптовалутите.