Начало » Защо последният доклад на IEA за пазара на петрол е толкова важен за Европа?

Защо последният доклад на IEA за пазара на петрол е толкова важен за Европа?

23.12.2023 7:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Защо последният доклад на IEA за пазара на петрол е толкова важен за Европа?

Наскоро Euronews Business направи анализ на последния доклад за петролния пазар на Международната агенция по енергетика (МАЕ), представен този месец, като подчерта последиците от него за Европа.

Последният доклад на МАЕ за петролния пазар представя оптимистична перспектива за световното търсене през 2023 г., но звучи предупредително: ревизия на търсенето през четвъртото тримесечие в посока надолу с 400,000 барела на ден, като Европа допринася за половината от това намаление. Освен това в доклада се посочва, че очакваният ръст на производството извън ОПЕК е решаващ фактор, който ще повлияе на тенденциите в цените на петрола през 2024 г.

Централно място в доклада заема прогнозираното увеличение на световното търсене на петрол с 2.3 милиона барела на ден, достигайки 101.7 милиона. Това увеличение се дължи на стабилния ръст на производството на петрол в САЩ, което по данни на Администрацията за енергийна информация (EIA) на страната достига 13.24 милиона барела дневно. Освен това забележителните увеличения на производството в страни извън ОПЕК като Гвиана, Бразилия и Иран заедно увеличиха глобалното предлагане с 1.8 милиона барела дневно през 2023 г., което се очаква да нарасне с 1.2 милиона барела дневно през 2024 г.

Русия се сблъска със спад в износа на суров петрол поради санкциите, което доведе до значителен спад на приходите от износ със 17% до $15.2 милиарда през ноември. Въпреки това Русия, избрала доброволно да ограничи износа, все още отчита по-високи приходи от износ на годишна база.

Освен това световните запаси отбелязаха значителен спад, като през октомври намаляха с 19.6 милиона барела, по данни на МАЕ. Търсенето на петрол в Европа изглежда особено слабо, повлияно от широко разпространения спад в производството и промишлеността на целия континент.

МАЕ остава оптимистично настроена по отношение на ръста на световното търсене на петрол през следващата година, но предупреждава за насрещните ветрове, особено в Европа. Икономическите условия доведоха до 23% спад в цените на петрола от края на септември 2023 г. насам. Индексът на мениджърите по поръчките (PMI) за Еврозоната, който е ключов показател за икономическото здраве, отразява непрекъснат спад на бизнес активността през годината. Германия, най-голямата икономика в Европа, сигнализира за рецесия, докато Франция, втората по големина, забави темповете си повече от очакваното.

В доклада на МАЕ се посочва потенциално намаляване на търсенето на петрол, тъй като се проявяват различни фактори, включително прогнозирано забавяне на растежа от 2.8 милиона барела на ден на годишна база през третото тримесечие на 2023 г. до 1.9 милиона барела на ден през четвъртото тримесечие на 2023 г.

Елементите, които допринасят за това, включват затягане на паричната политика в световен мащаб, цялостно забавяне на икономиката, по-строги разпоредби за ефективност и все по-широко разпространение на електрически превозни средства, които заедно намаляват търсенето на петрол.

2023 г. е важна както за световните, така и за европейските пазари на петрол. Целта на МАЕ е нейният доклад да послужи като подготовка за глобалния икономически пейзаж през следващата година.

Източник

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Най-голямата борса в Бразилия се готви да интегрира крипто предложения

Основната фондова борса в Бразилия, B3, прави смела крачка към дигиталните активи с предстоящото пускане на фючърсни договори върху Етериум и Solana.

10.05.2025 13:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Gemini на крачка от стартирането на крипто услуги за европейските пазари

Gemini направи важна крачка в стратегията си за разширяване в Европа, осигурявайки регулаторно одобрение за предлагане на крипто деривати в целия Европейски съюз.

10.05.2025 10:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Тръмп се застъпва за митата преди ключова среща между Китай и САЩ в Женева

Докато търговските пратеници от САЩ и Китай се готвят за среща в Женева този уикенд, Доналд Тръмп отново залага на агресивна тарифна политика.

10.05.2025 9:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Президентът на Ripple с коментар за ролята на стабилните монети

Президентът на Ripple, Моника Лонг, насочва вниманието към нарастващата роля на стабилните монети в глобалните финанси, подчертавайки, че бизнеса вече не може да си позволи да ги пренебрегва.

10.05.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.