Цените на петрола се повишиха в сряда след забележително увеличение на дейността на рафинериите в САЩ, което доведе до по-голям от очаквания спад на запасите от бензин и суров петрол.
Фючърсите на сорта Брент поскъпнаха с 42 цента, или 0.5% на 10 юли, установявайки се на ниво от $85.08 за барел, докато американският суров петрол West Texas Intermediate (WTI) поскъпна с 69 цента, или 0.85%, до $82.10 за барел.
Въпреки тези печалби и двата фючърса на суровия петрол приключиха предходните три сесии с понижение поради минималните смущения, предизвикани от урагана „Берил„. До сряда пристанището в Хюстън и различни рафинерии и офшорни производствени съоръжения до голяма степен се бяха върнали към нормална работа, което облекчи опасенията за предлагането.
Освен това администрацията за енергийна информация на САЩ съобщи за намаляване на запасите от бензин с 2 милиона барела до 229.7 милиона барела, което е много по-голям спад от очакваното намаление с 600,000 барела.
Инвеститорите очакват потенциално намаляване на лихвените проценти през септември, което може да стимулира икономическия растеж и търсенето на петрол. Геополитическите рискове оказаха слабо влияние върху цените, тъй като пазарните нагласи останаха до голяма степен незасегнати от продължаващите конфликти в Газа и Украйна.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).
Употребата на криптовалути в туристическия сектор е нараснала значително, като нови данни от Travala и Binance Pay разкриват, че почти 80% от резервациите в Travala вече се правят с помощта на дигитални активи.