Джером Пауъл и Федералният резерв са изправени пред значителен натиск от страна на пазара, като инвеститорите залагат на предстоящо намаляване на лихвените проценти след последните доклади за инфлацията.
Въпреки това Пауъл се движи в неспокойни води, осъзнавайки, че облекчаването на лихвите сега може отново да разпали инфлационния натиск, който все още тлее под повърхността.
Данните за ноемврийската инфлация показаха леко повишение до 2.7%, като базисната инфлация остана упорита на ниво от 3.3% за четвърти пореден месец. Въпреки че предпочитаният от Фед измерител на инфлацията – индексът на разходите за лично потребление (PCE) – се доближава до целевото равнище от 2%, съществуват все още предизвикателства, особено при разходите за жилища, които са основен двигател на по-високата инфлация. Въпреки че се появиха някои признаци на облекчение при разходите за жилища, инфлацията не е близо до това да бъде напълно овладяна.
Друга сериозна грижа е пазарът на труда. Безработицата остава исторически ниска, а заплатите непрекъснато се покачват, което създава допълнителен инфлационен натиск, тъй като предприятията прехвърлят по-високите разходи за труд. Разходите за услуги, с изключение на жилищата и енергията, продължават да нарастват, което тласка инфлацията над зоната на комфорт на Фед.
В допълнение към тези вътрешни опасения политиките на бившия президент Доналд Тръмп, като например предложените мита и намаляване на данъците, увеличават несигурността. По-специално тарифите биха могли да доведат до повишаване на цените, което да изостри инфлацията. Макар че някои икономисти смятат, че тези стъпки биха могли да бъдат краткосрочни, потенциалът за по-дългосрочни инфлационни ефекти се очертава голям.
Предизвикателството се усложнява и от публичните изявления на Пауъл, които доведоха до пазарни очаквания за намаляване на лихвените проценти въпреки липсата на ясна обосновка от данните. Пауъл трябва да възстанови очакванията, като напомни на инвеститорите, че решенията за лихвените проценти ще зависят от икономическите показатели, а не от спекулации.
При положение че фондовият пазар показва признаци на надценяване и инфлационните рискове все още са преобладаващи, Пауъл е изправен пред труден избор. Запазването на стабилни лихвени проценти е най-разумният ход, за да не се застраши постигнатият икономически напредък. Основната мисия на Фед остава контролът върху инфлацията и всяко намаляване на лихвите в този момент може да доведе до риск от унищожаване на трудно извоюваните печалби. Фокусът на Пауъл трябва да остане върху дългосрочното икономическо здраве, дори ако това осуети краткосрочните пазарни очаквания.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.