Франция и Германия са изправени пред икономически предизвикателства, докато Обединеното кралство запазва стабилността си. В Испания и Италия обаче се наблюдават признаци на подобрение.
Предприятията в цяла Европа се борят с тежки условия, характеризиращи се с нарастваща инфлация и високи разходи по заеми поради повишените лихвени проценти. В резултат на това много компании трябваше да спрат или да отложат проекти, тъй като обслужването на дълговете става все по-тежко, което се отразява на инвестициите и наемането на персонал.
Последният индекс на Weil European Distress Index от април 2024 г., обхващащ 3,750 листвани на борсата компании, подчертава няколко основни извода. Индексът отчита различни фактори, свързани с ликвидността, рентабилността, риска, оценката, инвестициите и финансовите пазари, за да оцени затрудненията на предприятията в Европа.
Германия се очертава като най-затруднения пазар, като по-малките фирми са най-силно засегнати от нарастващите лихвени проценти и предизвикателствата, свързани с ликвидността. Особено засегнати са отрасли като промишлеността, здравеопазването, търговията на дребно и недвижимите имоти.
Секторът на недвижимите имоти е подложен на значително напрежение поради намаляването на стойността на имотите и трудностите при рефинансирането. Промишлените предприятия са изправени пред прекъсвания на веригата на доставки, особено след нападенията на хутите в Червено море, довели до спиране на производството.
Потребителският сектор и секторът на търговията на дребно се борят с кризата на издръжката на живота, което оказва влияние върху навиците за харчене и води до несъстоятелност. Въпреки това секторът на здравеопазването показва известна устойчивост, като инвеститорите проявяват предпазлив оптимизъм.
Икономическите перспективи на Германия остават потиснати, с рискове от рецесия поради високите лихвени проценти и предизвикателствата на пазара на труда. Във Франция продължават да се наблюдават нива на затруднения над средните, докато в Обединеното кралство се наблюдава леко подобрение въпреки по-високите разходи по заемите.
От друга страна, в Италия и Испания се наблюдават намаляващи равнища на затруднения и по-добри перспективи за растеж в сравнение с други европейски пазари, което дава надежда за възстановяване.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.