Служителите на Световната банка предупреждават за вероятна глобална рецесия през 2023 г., но дефлационният модел на Биткойн (BTC) може да се окаже жизненоважен за дългосрочните притежатели, държащи актива от 5 до 10 години.
Икономистите от базираната във Вашингтон банкова институция прогнозират, че растежът на световния брутен вътрешен продукт (БВП) ще нарасне с 1.7% през 2023 г., което е със 120 базисни пункта по-малко от прогнозираните 2.9% през 2022 г.
Също така от банката добавиха, че увеличение на световните лихвени проценти с 1% ще намали основната ѝ прогноза за растежа на БВП от 1.7% на 0.7%.
Икономистът, отговарящ за доклада за глобалната перспектива заяви, че най-лошият сценарий на банката отпреди шест месеца вече е неин базов сценарий, а по-нататъшното повишаване на лихвените проценти може да преобърне икономиките.
Според информацията той смята, че макар технически икономиките да могат да навлязат в рецесия, то еврозоната и САЩ вероятно ще изпитат „субективно забавяне“.
След сериозното свиване в развиващите се страни по време на пандемията Световната банка очаква инвестициите в тези региони да останат на ниво от 3.5% и очаква растежът да се задържи до 2024 г.
На всеки 210,000 блока или четири години алгоритъмът на Биткойн намалява издаването на актива за всеки успешно добит блок с транзакции. Този софтуерен механизъм помага да се контролира оскъдността на монетата.
По-голямото търсене стимулира цената на BTC и увеличава стимулите на миньорите да продължат да осигуряват мрежата. Понастоящем алгоритъмът възнаграждава миньорите с 6.25 BTC за всеки успешно добит блок. През април 2024 г. след халвингът това възнаграждение ще намалее до 3.125 BTC.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн пробива $18,000, отбелязвайки значителни печалби
Често се случва между BTC и фондовите пазари да има корелация. Макар че през по-голямата част от 2022 г. Биткойн спадаше заедно с пазарите на акции в посока надолу, той не се е обезценявал като щатския долар – за толкова дълги периоди от време.
Данни на Bloomberg показват, че между 2011 г. и 2021 г., докато основният индекс на потребителските цени е нараснал с 28%, стойността на BTC е намаляла спрямо индекса на потребителските цени, така че всичко, което е струвало 1 Биткойн през 2011 г., е струвало 0.004 сатоши през 2021 г. Едно сатоши е една стомилионна част от 1 BTC.
С други думи, стойността на Биткойн се увеличава, докато доларът се обезценява. Имайки предвид тези данни, може да се каже, че дългосрочните притежатели на флагманската криптовалута за период от 5 до 10 години преди рецесията се смятат за най-защитени от нея.
Последният рекорд на Биткойн отново разпали дискусиите на крипто пазарите – не само за BTC, но и за това, което предстои.
Институционалният интерес към криптовалутите изглежда се възстановява, като американските спот Биткойн и Етериум ETF-и привлякоха общо над $1 милиард нетни входящи потоци в четвъртък, отбелязвайки най-силното си дневно представяне от януари насам.
Биткойн за кратко достигна $111,000, отбелязвайки нов исторически връх, преди да се върне обратно до около $108,000.
Strive Asset Management, съоснована от предприемача Вивек Рамасуами, възприема стратегически подход към разрастването на своите Биткойн активи – чрез придобиване на проблемни крипто активи, вместо да ги купува директно от пазара.