Начало » Защо доста страни искат да се присъединят към БРИКС?

Защо доста страни искат да се присъединят към БРИКС?

13.08.2024 18:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Защо доста страни искат да се присъединят към БРИКС?

Блокът БРИКС се превърна в основен глобален икономически играч, като сега групата представлява значителна част от световното население и икономическа активност, като на нея се падат приблизително 45% от световното население, 25% от търговията и 40% от производството на петрол.

Тази широка представителност прави БРИКС привлекателно предложение за много държави.

Неотдавнашни кандидатури от страни като Малайзия и интересът от страна на Венецуела подчертават нарастващия интерес към членството в БРИКС. Министър-председателят на Малайзия Датук Сери Анвар Ибрахим открито изрази желанието на страната да се присъедини, като посочи потенциала на блока за засилване на двустранната търговия, инвестициите и сътрудничеството в различни сектори.

По подобен начин Тайланд разглежда БРИКС като стратегически подходящ за целите си за засилване на сътрудничеството между юг и юг.

Като цяло държавите са привлечени от БРИКС по множество причини. Първо, БРИКС представлява алтернатива на доминираните от Запада финансови системи, управлявани от институции като МВФ и Световната банка.

Много нововъзникващи икономики разглеждат БРИКС като по-справедлив, по-приобщаващ световен ред, който по-добре представлява техните интереси. Това схващане се засилва от успеха на БРИКС в увеличаването на търговията между членовете му и предлагането на възможности за финансиране на развитието и инвестиции.

Освен това разширяването на блока се разглежда като отговор на ограниченията и критиките към ръководените от Запада форуми като Г-7. Тъй като все повече държави се стремят да се присъединят към БРИКС, блокът се позиционира като противовес на традиционните икономически сили, предлагайки платформа за по-разнообразно глобално представителство и икономическо сътрудничество.

Тъй като БРИКС се подготвя за следващата си среща на върха в Казан, очакването за по-нататъшно разширяване подчертава нарастващото влияние на блока и ролята му на значим участник в преоформянето на глобалната икономическа динамика.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Директорът на JPMorgan с предупреждение към пазара

Въпреки силното възстановяване на S&P 500, главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън счита, че инвеститорите може да пренебрегват предупредителните сигнали, които биха могли да означават проблеми за икономиката.

22.05.2025 6:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Kraken стартира търговия с крипто деривати в целия Европейски съюз

Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.

21.05.2025 8:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Binance се противопоставя на съдебния иск на FTX, наричайки твърденията „неоснователни“

От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.

21.05.2025 6:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Кати Ууд очаква търговските мита да допринесат за икономическия растеж

Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.

20.05.2025 18:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.