Блокът БРИКС се превърна в основен глобален икономически играч, като сега групата представлява значителна част от световното население и икономическа активност, като на нея се падат приблизително 45% от световното население, 25% от търговията и 40% от производството на петрол.
Тази широка представителност прави БРИКС привлекателно предложение за много държави.
Неотдавнашни кандидатури от страни като Малайзия и интересът от страна на Венецуела подчертават нарастващия интерес към членството в БРИКС. Министър-председателят на Малайзия Датук Сери Анвар Ибрахим открито изрази желанието на страната да се присъедини, като посочи потенциала на блока за засилване на двустранната търговия, инвестициите и сътрудничеството в различни сектори.
По подобен начин Тайланд разглежда БРИКС като стратегически подходящ за целите си за засилване на сътрудничеството между юг и юг.
Като цяло държавите са привлечени от БРИКС по множество причини. Първо, БРИКС представлява алтернатива на доминираните от Запада финансови системи, управлявани от институции като МВФ и Световната банка.
Много нововъзникващи икономики разглеждат БРИКС като по-справедлив, по-приобщаващ световен ред, който по-добре представлява техните интереси. Това схващане се засилва от успеха на БРИКС в увеличаването на търговията между членовете му и предлагането на възможности за финансиране на развитието и инвестиции.
Освен това разширяването на блока се разглежда като отговор на ограниченията и критиките към ръководените от Запада форуми като Г-7. Тъй като все повече държави се стремят да се присъединят към БРИКС, блокът се позиционира като противовес на традиционните икономически сили, предлагайки платформа за по-разнообразно глобално представителство и икономическо сътрудничество.
Тъй като БРИКС се подготвя за следващата си среща на върха в Казан, очакването за по-нататъшно разширяване подчертава нарастващото влияние на блока и ролята му на значим участник в преоформянето на глобалната икономическа динамика.
Тъй като по-младите поколения, особено поколението Z, родените между 1997 и 2012 г., започват да оформят финансовия свят, тяхната нарастваща склонност към криптовалутите може да доведе до големи промени във финансовите услуги.
Бившият президент Доналд Тръмп разкри датата на стартиране на новата си инициатива за децентрализирано финансиране (DeFi) – World Liberty Financial.
Известен адвокат и кандидат за Сената обвини Комисията по ценните книжа и фондовите борси, че е причинила значителни загуби на инвеститорите на дребно заради строгия си подход към регулирането на сектора на криптовалутите.
Главният изпълнителен директор на Nvidia Дженсън Хуанг бързо се освобождава от акциите си в компанията на фона на неотдавнашните пазарни колебания.