Един долар, инвестиран в EOS в началото на тази година, в момента има възвръщаемост от $1,018.
Годишната печалба от 1,8 процента е привлекателна за инвеститорите, свикнали традиционно да търпят органично ‘пъмпнати’ пазари. Но предвид високо рисковия характер на инвестициите в криптовалути, възнаграждението, предлагано от пазара на EOS , е много малко в сравнение с неговите най-добри крипто конкуренти.
Вторият по големина алткойн, Етериум , отчита около 63 процента ръст от началото на годината. Tezos , друг конкурент, бележи 107 процента печалба за същия период.
Дори много противоречивия Биткойн SV е със 106% ръст на печалбите от началото на годината. Други токени, включително еталонният Биткойн, както и Cardano и Биткойн Кеш, победиха EOS по отношение на рентабилността.
Лошата възвръщаемост на EOS следва низ от разочароващи актуализации на пазара. Първоначално криптовалутата спадна от $5,53 през февруари до едва $1,27 до средата на март при по-масова пазарна разпродажба – спад от 77 процента. По-късно актива се възстанови с повече от 100 процента като продължение на възстановяването на целия пазар.
Действията за възстановяване обаче съпътстваха слабите търговски показатели, като преди всичко намаляваха обемите на търговията, което намекваше за участието на по-малко търговци на пазара на EOS. За сравнение, търговската активност на пазара на Биткойн се засили след разпродажбaта през март.
EOS инвеститорите се сблъскаха с проблеми с доверието. Миналата година скептиците обвиниха блокчейна, че насърчава централизацията в рамките на децентрализирания проект.
Междувременно, американската комисия по ценни книжа и борси (SEC) наложи наказание в размер на $24 милиона на компанията майка на EOS, Block.one, за провеждане на нерегистрирано първично предлагане на монети.
Неуспехите доведоха EOS до допълнително разочарование за 2020 година. Weiss Ratings понижи рейтинга на своя блокчейн до C-, като критикува проекта за нарастващата му централизация. В същото време решението на Block.one да не стартира широко рекламираната си социална медия Voice, която е базирана на EOS блокчейна, допълнително хвърли съмнения относно дългосрочната жизнеспособност на проекта.
През май 2020 г. изследователи от Университета Корнел откриха, че хората не използват EOS за целите на прехвърляне на стойност, а за да правят малки залози на своите хазартни приложения. Моделът с нулева такса на мрежата – уж – позволил да се прави ‘уош’ (от wash) търговия на децентрализирани борси (DEX), правейки EOS транзакции да приличат по същество на „DDoS атаките“.
Проблемът бе показан изцяло, когато токена EIDOS беше пуснат в блокчейна на EOS в началото на ноември. „Безценната“ криптовалута в крайна сметка покри 95% от мрежовата активност до края на 2019 г.
Бичите перспективи за пазара на EOS се понижиха още повече, след като Block.one се приземи на фона на заведено срещу тях дело.
Миналия месец Фондът за криптовалути (CAOF), заедно с инвеститора Джони Хонг, обвиниха Block.one за фалшиво завишаване на цената на EOS по време на ICO, което натрупа $4.1 милиарда между юни 2017 г. и юни 2018 г. Съдебният процес спомена и главният изпълнителен директор на Block.one, Брендън Блъмър, техническия директор Дан Лаример, бившият директор по стратегията – Брок Пиърс и бившият партньор – Иън Григ.
XRP може да се подготвя за поредния значителен пробив, тъй като техническите сигнали са в синхрон, а регулаторният натиск продължава да отслабва.
Водещата стабилна монета на Tether, USDT, преминава през мащабна миграция – този път в полза на блокчейна на Tron.
Според последните проучвания на водещи изследователи в областта на криптовалутите, дизайнът на Етериум, базиран на консенсусния механизъм за доказателство за залог, може да му осигури по-силна защита срещу атаки в сравнение със системата на Биткойн, базирана на доказателство за работа.
Напрежението в общността на Cardano ескалира след сериозни обвинения срещу нейния основател, Чарлз Хоскинсън, за предполагаемо неправомерно управление на над 300 милиона ADA токена.