След разширяването си през август БРИКС демонстрира нарастващото си влияние в петролния сектор. Включването на големи страни производителки на петрол като Саудитска Арабия, ОАЕ, Египет, Иран и Етиопия значително засили присъствието на БРИКС на световните пазари на петрол и газ.
Аржентина, най-новият член, е изключение, тъй като не изнася петрол за Запада. Това разширяване означава, че БРИКС вече има значителен дял от 42% от световния петролен сектор, което може да оспори господството на щатския долар.
Макар че санкциите на САЩ срещу Русия действително се отразиха на икономическите резултати на страната, като намалиха приходите ѝ от износ, те също така неволно насърчиха по-тесните връзки между БРИКС и други развиващи се страни.
Неотдавнашните сделки между членовете на БРИКС Индия и ОАЕ включваха транзакции в рупии, а не в щатски долари. Освен това Саудитска Арабия изрази готовност да приема местни валути при сделки с петрол. Тези събития предполагат потенциална промяна в полза на щатския долар при бъдещи споразумения за търговия с петрол, което може да подкопае неговата позиция.
Ако БРИКС продължи постепенно да намалява зависимостта си от щатския долар при плащанията за петрол, това може да има значителни последици за американската икономика. За повече информация относно потенциалните сектори в САЩ, които биха могли да бъдат засегнати от отдръпването от долара.
Много експерти от бранша твърдят, че санкциите на САЩ срещу Русия са изиграли решаваща роля за засилване на влиянието на БРИКС в петролния сектор. Ръсел Харди, главен изпълнителен директор на компанията за търговия с петрол Vitol, отбеляза, че тези санкции ефективно са ограничили приходите от руския износ, което е довело до по-ниски фактурни цени на руските стоки.
Въпреки това той вярва, че тази динамика има двоен ефект, тъй като също така стимулира глобалната тенденция за диверсификация от американския долар.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.