Според германски правителствени източници заплахата от глобална рецесия до голяма степен е избегната, но перспективите за растеж остават скромни според предстоящите прогнози на Международния валутен фонд (МВФ).
„Въпреки че световната икономика се разширява, темповете са бавни. В някои области, като например в [САЩ], растежът е в застой„, отбеляза един от източниците, като подчерта необходимостта от структурни реформи.
В перспектива източниците изразиха неудовлетвореност от дългосрочните перспективи за растеж, като заявиха, че перспективите за глобален растеж остават незадоволително ниски.
В условията на предизвикателни глобални обстоятелства по време на пролетната среща на МВФ тази седмица във Вашингтон ще бъдат разгледани въпроси от решаващо значение. Неотдавнашното напрежение обаче, включително иранското нападение срещу Израел, усложни дискусиите.
По време на срещата министрите на финансите и управителите на централните банки на страните от Г-20 ще се съберат, за да разгледат конкретни теми, включително финансирането на борбата с изменението на климата и укрепването на международните банки за развитие. Въпреки това от тези заседания не се очаква официално комюнике.
Преди пролетните срещи германският министър на финансите Кристиан Линднер и президентът на Бундесбанк Йоахим Нагел се застъпиха за това МВФ да се преориентира към основните си отговорности, като предложиха финансирането на политиките за развитие да бъде оставено на институции като Световната банка.
Те изложиха вижданията си в съвместна статия, публикувана в германския вестник Handelsblatt.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.
Частният инвестиционен фонд Advent финализира сделка за придобиване на ТВІ Bank от кредитната група 4finance Holding.
От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.