Съединените щати следят отблизо увеличаването на доставките на руски суров петрол до китайски пристанища по Северния морски път (СМП).
Това е сигнал за засилено сътрудничество между Пекин и Москва в Арктика на фона на строгите западни санкции срещу Русия заради действията ѝ в Украйна.
Тази година са извършени около десетина такива превоза, което е значително увеличение в сравнение с предишни години. Москва се обръща към Пекин, тъй като западните санкции намаляват търсенето на нейния суров петрол. СМП е привлекателен маршрут, който е с 30% по-бърз от Суецкия канал поради намалената ледена покривка в резултат на изменението на климата.
Той обаче крие и по-големи рискове за околната среда, особено поради факта, че Москва планира да използва танкери, които не са от ледовит клас и нямат устойчиви на лед корпуси.
Вносът на петрол от Русия в Китай се е увеличил с 23% тази година, достигайки 400,000 барела на ден в сравнение със средните стойности за 2022 г. САЩ призоваха Пекин да се придържа към таван от $60 за барел за руския петрол, но настоящите цени се движат около $80 за барел.
Москва все повече разчита на Пекин за финансиране на енергийни проекти, запълвайки празнината, оставена от западните компании, които напуснаха Русия заради конфликта в Украйна. За Китай инвестициите в руски предприятия помагат да разшири влиянието си в Арктика, предоставяйки достъп до морски пътища и природни ресурси.
Русия, която разполага с повече от половината от бреговата линия на Северния ледовит океан, в миналото е възпрепятствала амбициите на Китай в Арктика. Въпреки това, изправена пред икономическа изолация, съпротивата на Русия може да отслабне.
Въпреки опасенията за задълбочаване на стратегическото партньорство между Москва и Пекин, САЩ омаловажават това, подчертавайки, че сътрудничеството им има предимно икономически и научен характер. Целта остава свободен, отворен и проспериращ арктически регион, от който да се възползват всички граничещи с Арктика държави.
Осем държави граничат с Арктика и са част от Арктическия съвет, който временно преустанови дейността си с Москва след инвазията в Украйна. През август групата постигна консенсус за възобновяване на работата на работните групи, което е сигнал за потенциално възобновяване на сътрудничеството.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.
Въпреки че участва в неотдавнашната среща на БРИКС в Бразилия и е включена в списъка на членовете на групата на нейния уебсайт, Саудитска Арабия според информациите отлага официалното си присъединяване към икономическия алианс.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.