Home

Западът не иска петрола на Русия – Китай обаче засилва покупките

05.10.2023 18:30 2мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Западът не иска петрола на Русия – Китай обаче засилва покупките

Съединените щати следят отблизо увеличаването на доставките на руски суров петрол до китайски пристанища по Северния морски път (СМП).

Това е сигнал за засилено сътрудничество между Пекин и Москва в Арктика на фона на строгите западни санкции срещу Русия заради действията ѝ в Украйна.

Тази година са извършени около десетина такива превоза, което е значително увеличение в сравнение с предишни години. Москва се обръща към Пекин, тъй като западните санкции намаляват търсенето на нейния суров петрол. СМП е привлекателен маршрут, който е с 30% по-бърз от Суецкия канал поради намалената ледена покривка в резултат на изменението на климата.

Той обаче крие и по-големи рискове за околната среда, особено поради факта, че Москва планира да използва танкери, които не са от ледовит клас и нямат устойчиви на лед корпуси.

Вносът на петрол от Русия в Китай се е увеличил с 23% тази година, достигайки 400,000 барела на ден в сравнение със средните стойности за 2022 г. САЩ призоваха Пекин да се придържа към таван от $60 за барел за руския петрол, но настоящите цени се движат около $80 за барел.

Москва все повече разчита на Пекин за финансиране на енергийни проекти, запълвайки празнината, оставена от западните компании, които напуснаха Русия заради конфликта в Украйна. За Китай инвестициите в руски предприятия помагат да разшири влиянието си в Арктика, предоставяйки достъп до морски пътища и природни ресурси.

Русия, която разполага с повече от половината от бреговата линия на Северния ледовит океан, в миналото е възпрепятствала амбициите на Китай в Арктика. Въпреки това, изправена пред икономическа изолация, съпротивата на Русия може да отслабне.

Въпреки опасенията за задълбочаване на стратегическото партньорство между Москва и Пекин, САЩ омаловажават това, подчертавайки, че сътрудничеството им има предимно икономически и научен характер. Целта остава свободен, отворен и проспериращ арктически регион, от който да се възползват всички граничещи с Арктика държави.

Осем държави граничат с Арктика и са част от Арктическия съвет, който временно преустанови дейността си с Москва след инвазията в Украйна. През август групата постигна консенсус за възобновяване на работата на работните групи, което е сигнал за потенциално възобновяване на сътрудничеството.

Източник

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

БРИКС: Държава, която искаше да се присъедини в съюза, предполагаемо се отказва

Държава, за която преди това се тъврдеше, че иска да участва в БРИКС официално прекрати стремежа си към членство в съюза.

02.10.2024 20:30 1мин. четене Kosta Gushterov

Binance разширява услугите си в Аржентина след регулаторно одобрение

Binance получи регулаторно одобрение от Националната комисия по ценните книжа на Аржентина, с което общият брой на одобренията в световен мащаб достигна 20.

02.10.2024 18:30 1мин. четене Alexander Zdravkov

Банката на Русия ще следи всички международни крипто транзакции в страната

Банката на Русия планира да следи всички трансгранични транзакции с криптовалути през следващите шест месеца, включвайки 19 големи банки като Citibank, MTS Bank и Raiffeisenbank.

02.10.2024 18:00 2мин. четене Kosta Gushterov

Биткойн поевтиня в началото на октомври – мит ли е “Uptober” или е виновно геополитическото напрежение?

Биткойн започна октомври с негативна тенденция, разочаровайки инвеститорите, които очакваха продължаване на възходящата тенденция, на която се радваше към края на септември.

02.10.2024 17:30 1мин. четене Kosta Gushterov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.