Процесорът за плащания и издателят на XRP Ripple беше засегнат от съдебен иск във Флорида в понеделник, месеци след като американските регулатори се спряха върху бизнес дейността на фирмата.
Той е подаден от човек, който твърди, че е направил сравнително малка инвестиция от $100 в XRP миналата година – губейки 50% от нея през следващите седмици.
Инвеститорът Тайлър Тууми заяви, че е закупил 135 XRP през ноември миналата година, тъй като цените са се покачвали. След това той продал притежанията си през декември със загуба от $48,50 от първоначалния си капитал.
Тази загуба обаче беше достатъчна, за да подтикне Тууми към правни действия. Той твърди в колективния иск, че Ripple е продал незаконно своите XRP токени на стойност милиони долари на други жители на Флорида, като добави, че основателите на фирмата са спечелили незаконно от продажбите.
„Ищците [Ripple] продадоха милиони долари (или повече) в XRP токени, които са ценни книжа по закона на Флорида, на инвеститори във Флорида, без да регистрират същите нито във федералните, нито във властите на Флорида„, гласи искът, с добавеното твърдение, че Ripple направи над $1,36 милиарда от това.
Тууми, от името на други XRP инвеститори във Флорида, сега търси справедливост, след като е понесъл тези щети.
Съдебният иск има за цел да държи Ripple, съоснователя Крис Ларсен, изпълнителния директор Брад Гарлингхаус и няколко други неназовани членове на учредителния екип, отговорни за предполагаемо нарушаване на местни и национални инвеститорски закони, в допълнение към подвеждащо публично представяне на естеството на техните токени и „несправедливо обогатяване.„
Твърденията са подобни на тези, подадени от Американската комисия по ценни книжа и борси през 2020 г. Регулаторът твърди, че съоснователите на Ripple – Брад Гарлингхаус и Крис Ларсен – са спечелили над $600 милиона, като двамата твърдят, че нито те, нито Ripple са контролирали или печелили от XRP токена.
Но въпреки че основателите създават дистанция между Ripple и XRP, някои ръководители на компании по-рано признаха, че е имало тясна връзка, месеци преди да започнат неприятностите със SEC.
„Хората, които са създали XRP, реално са същите хора, които са създали Ripple и първоначално са създали Ripple, за да разпространяват XRP, наред с други неща“, заяви главният технически директор на Ripple Дейвид Шварц в туит миналата година. Той не е пряко посочен в нито едно от делата на SEC или Тууми.
It is misleading to say Ripple had „nothing to do with the creation of XRP“. The people who created XRP are pretty much the same as the people who created Ripple and they created Ripple originally to, among other things, distribute XRP.
— David Schwartz (@JoelKatz) September 17, 2020
Междувременно Гарлингхаус досега поддържа своята невинност. По-рано този месец той сподели в <a href="http://
I’m not going to litigate the SEC’s unproven allegations on Twitter, and as you can imagine, there are new considerations to what can / should be said publicly after the litigation process starts. However, I would like to address 5 key questions I’ve seen. 1/10
— Brad Garlinghouse (@bgarlinghouse) January 7, 2021
“ target=“_blank“>Twitter, че SEC неправомерно обвиняват неговата компания и самият него, добавяйки по това време, че Ripple подготвя собствени правни противодействия.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Ripple Labs се оказа един от най-големите финансови поддръжници на встъпването в длъжност на Доналд Тръмп, предоставяйки близо $5 милиона само месеци преди федералните регулатори да започнат да смекчават позицията си спрямо компанията.
В момента европейските финансови органи са разделени по въпроса колко голяма заплаха за еврозоната представлявa позицията на Доналд Тръмп по отношение на криптовалутите.
Polygon излезе начело на NFT пазара, заемайки водеща позиция по седмичен обем на продажбите и надминавайки Етериум за пръв път от месеци насам.
Неотдавнашният стремеж на френските законодатели да отслабят криптирането в чат приложенията предизвика остра критика от страна на основателя на Telegram Павел Дуров, който предупреди, че подобни усилия са пряко посегателство срещу личната неприкосновеност в дигиталната ера.