Администрацията на новоизбрания президент на Южна Корея, Юн Сук-йол, не губи време в стремежа си да запази статута на страната като център за иновации, тъй като се надява да въведе цялостно крипто законодателство през 2023 г. и да институционализира сектора до 2024 г .
На 11-ти май южнокорейският вестник Kukmin, позовавайки се на изтекъл правителствен документ, съобщи, че администрацията се стреми да въведе „Основния закон за дигиталните активи“ (DABA) през следващата година и да последва с повече законодателство до 2024 г.
Законопроектът ще бъде изготвен в съответствие с международните норми и ще разчита на опита на най-големите икономики в света, тъй като местният съвет за финансова стабилност (FSB) ще си сътрудничи с базираната в Базел Банка за международни разплащания (BIS) и регулаторите на САЩ и ЕС.
Въпреки че няма много подробности, това, което е известно, изглежда доста оптимистично за индустрията. Правителството планира да разшири съществуващата инфраструктура за крипто-фиат транзакции, позволявайки на повече банки да създадат свои собствени платформи за обмен на фиат-крипто. В момента в страната има само 4 банки с този капацитет. Освен това южнокорейските власти очакват да институционализират NFT и да въведат регулаторна рамка за ICO.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Gemini отричат да са дали 100,000 Биткойн на Blackrock
Издаването на дигитална валута на централната банка (CBDC) също присъства в плановете. Централната банка на Корея завърши първата фаза на тестовете си през януари 2022 г.
Администрацията на Юн вече потвърди валидността на изтеклия документ, като отбеляза обаче, че този проект не е окончателният.
На 3-ти май Юн Сук-йол обяви, че ще настоява за отлагане на данъчното облагане на печалбите от крипто инвестиции, докато не бъде приет Основният закон за дигиталните активи, което означава поне до 2024 г. Съгласно новите правила за крипто данъчно облагане, правителството ще наложи 20% данък върху печалби от крипто над $2,100 на година.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.