Южна Корея напредва с плановете си за усъвършенстване на нормативната уредба за криптовалутите, като възнамерява да приложи следващия етап от рамката си до края на 2025 г.
Това усилие, ръководено от Комисията за финансови услуги (FSC), има за цел да засили надзора, да защити инвеститорите и да приведе политиките на страната в съответствие с глобалните стандарти в бързо развиващото се крипто пространство.
Първоначалните регулаторни мерки, въведени през юли 2024 г., се фокусираха в голяма степен върху защитата на инвеститорите. Сред ключовите изисквания бе мандатът за крипто борсите да съхраняват поне 80% от средствата на потребителите в офлайн портфейлите, което гарантира, че тези активи са защитени от потенциални пробиви. Като се гради върху тази основа, вторият етап на регулациите е предвиден да възприеме по-широк подход, като се занимава с пазарните операции, защитата на потребителите и практиките на доставчиците на услуги.
Заместник-председателят на FSC Ким Со-йонг подчерта, че е важно да се поддържа синхрон с развитието на международните регулации.
Новата рамка има за цел да повиши прозрачността при листването на дигиталните активи, да въведе изисквания за оповестяване, сравними с тези в традиционните финанси, и да приложи по-строг надзор над стабилните монети, за да гарантира адекватността на резервите и правата на потребителите за обратно изкупуване. Тези мерки имат за цел да осигурят сигурна среда за пазарните участници, като същевременно насърчават отговорните иновации.
Чрез прилагането на този всеобхватен подход Южна Корея се надява да създаде регулаторна среда, която да балансира сигурността на инвеститорите с потенциала за растеж на индустрията на дигиталните активи. Тази инициатива отразява ангажимента на страната за насърчаване на устойчив и надежден крипто пазар.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.