Японските правоприлагащи органи, включително Националната полицейска агенция и съвместна работна група от девет полицейски управления, са задържали 18 заподозрени, свързани с измама, включваща Monero (XMR).
В докладите се твърди, че групата е използвала открадната информация за кредитни карти, за да извършва измамни транзакции предимно в платформата Mercari.
От юни до юли 2021 г. обвиняемите са извършили 42 измами, което е довело до загуби за Mercari в размер на около 2.7 милиона йени. Смята се, че като цяло групата е извършила около 900 фалшиви транзакции, натрупвайки около 100 милиона йени (приблизително $670,000).
Този случай бележи съществен пробив за японските власти, тъй като представлява първото успешно проследяване на транзакции с Monero , което води до арести.
Известно със силната си защита на личните данни, Monero използва пръстеновидни подписи, които ефективно скриват подробностите за транзакциите, затруднявайки идентифицирането на участващите страни. Освен това блокчейнът не проследява балансите на адресите, което усложнява ончейн анализа.
Разследването стартира през август 2024 г. след сформирането на японското Специално звено за разследване на киберпрестъпления, чиято цел е да се справи с нарастващия проблем с киберпрестъпленията, свързани с криптовалути. По-рано тази година Monero бе изключена от Binance, най-голямата борса в света, и премахната от Kraken в две европейски държави.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.