Банката на Япония (BoJ) обяви, че ще започне експерименти с дигитална валута на централната банка (CBDC), за да провери нейната приложимост от техническа гледна точка.
BoJ иска да дигитализира пари, но остава да видим дали Япония може да настигне Китай, който вече е започнал да тества собствения си CBDC. Това е първият път, когато BoJ разкри, че ще започне процес за доказателство за концепция (PoC) с дигитална йена, но банката тепърва ще разкрива времеви график.
В доклад, наречен ‘Технически пречки за CBDC’, банката заяви, че „ще провери осъществимостта на CBDC от техническа перспектива, ще си сътрудничи с други централни банки и съответните институции и ще обмисли въвеждането на CBDC“.
През февруари се появиха новини, че централните банки на Великобритания, еврозоната, Япония, Канада, Швеция и Швейцария са обявили план за сътрудничество по изследване на издаването на дигитални валути.
BoJ смята, че има две основни технически пречки: универсален достъп и устойчивост. Първият се отнася до осигуряване на достъпност за всички, включително и за тези без смартфон. Изненадващо, според Nikkei, към 2018 г., само 65% от японците имат смартфони. BoJ каза, че „е важно да се разработи CBDC, за да бъде достъпен за различни потребители“.
„Устойчивост“ се отнася до офлайн наличността , когато електрическата енергия е намаляла. BoJ подчерта важността на достъпността във всякакъв вид среда, дори в извънредна ситуация като земетресение.
BoJ обмисля дали да използва блокчейн или не за CBDC. Централизираната система има предимствата в това, че има „голям капацитет и бърза скорост на транзакциите“, но цялата система може да се срине наведнъж поради наличието на една точка на провал.
За разлика от тях, базирани на DLT CBDC могат да преодолеят една точка на провал и да покажат устойчивост, но изискват по-дълъг период от време, за да осъществят транзакции, тъй като блокчейн мрежите изискват консенсус между множество валидатори.
BoJ заключи,
„Както централизираните, така и децентрализираните типове имат плюсове и минуси […] в случай на мащабни транзакции за случаи на употреба на дребно в напреднали страни, е по-добре да се възприеме централизирания тип […] в случай, че размерът на транзакцията е ограничен и устойчивостта и бъдещата възможност са приоритетни, има място за разглеждане на децентрализирания тип.“
През април, китайският дигитален юан бе тестван в градовете Шънджън, Чънду, Съчжоу и Сионган.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Беларус полага основите на дигитална версия на националната си валута, като пълното ѝ въвеждане се очаква в края на 2026 г.