Японската агенция за финансови услуги (FSA) обмисля промени в начина, по който регулира крипто обмените.
Измененията ще означават, че крипто обмените ще бъдат регламентиран от Закона за финансовите инструменти и борсите (FIEA), вместо действащата правна рамка, Закона за платежните услуги. FIEA задължава компаниите за ценни книжа да управляват клиентски фондове и ценни книжа, като акции, отделно от корпоративните активи.
Съгласно действащото законодателство криптовалутите са законно позиционирани като електронните пари. Ако FSA започне да регулира обмена в рамките на FEIA, крипто ще се третира като финансов продукт. Преместването на FIEA ще отвори възможността за въвеждане на крипто деривати.
Предложените промени ще подобрят защитата на потребителите, а катализаторът за решението е необходимостта от укрепване на правната рамка за обмен след хака на Coincheck в началото на тази година. След пробива FSA започна разследване на 15 нерегистрирани борси, където откри различни недостатъци в сигурността и регулирането на операциите.
По-рано този месец Японската асоциация за обмен на валута, създадена през април, обяви нова група правила, забраняващи обработката на анонимна виртуална валута, и предлагани доброволни правила, базирани на защитата на клиентските активи.
Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.