Основателят на Ripple, Крис Ларсен, казва, че стартъпa oт Сан Франциско смята, че XRP ще замени Swift, наследената международна разплащателна мрежа, използвана от повече от 11,000 банки и финансови институции.
В ново интервю за подкаста ‘Block Stars’ Ларсен казва, че според него банките никога няма да се доверят на системата на доказателство за работа (PoW) на Биткойн за валидиране на транзакции. Той посочва риска от 51-процентова атака, при която миньор или басейн (пул) за копаене печели повече от 50% от хеш-рейта на мрежата, за да пренапише главната счетоводна книга и да удвои предишни транзакции, като банките могат да намерят Биткойн за твърде рискован за сетълмент.
„Миньорите могат да пренапишат историята. Ето защо смятам, че вероятно няма да видите, че моделите на доказателство за работа са вътре в глобалната финансова система, за да заемат мястото на Swift и кореспондентското банкиране, например.
Докато смятам, че XRP Ledger може да бъде този заместител на на съществуващата неефективна система.“
Според Crypto51, който проследява теоретичните разходи за 51-процентови атаки към блокчейн мрежи, в момента такава атака би струвала $334,703 на час, за да събере достатъчно изчислителна мощност, за да поеме контрол на счетоводната книга на Биткойн.
XRP не може да се добива и разчита на напълно различен протокол за постигане на консенсус. Вместо това, Ripple контролира списък с препоръчителни валидатори, на които се вярва да обработват транзакции. Ripple твърдят, че един ден планира да премахне контрола си над списъка, което подхрани обвиненията, че XRP Ledger е централизиран.
Ларсен казва, че Ripple са решили да се насочат към компания, фокусирана върху предприятията, и Swift остава основната им цел.
„Мисля, че започнахме [като] вид потребителска компания. Бързо видяхме обаче, че това може да има максимално въздействие, да бъдем корпоративна компания, която работи със съществуващите финансови играчи и нови предизвикатели на финансовата система, ще бъде много по-успешна.
Защото това бяха организации, които вече имаха стотици милиони клиенти и имаха този основен проблем.
В много отношения, може би 80% от това, което правят, беше просто добре и не трябваше да се променя. Но имаше един ключов компонент на трансграничните плащания, който беше нарушен по същество, тъй като те бяха зависими от система, изградена през 70-те години – Swift и тази асинхронна кореспондентска банкова система на Swift, която е просто кошмар.“
Все повече финансови институции се обръщат към стабилните монети, не само с цел намаляване на разходите, но и като основа за бъдещ растеж.
Mastercard задълбочава участието си в крипто пространството с нова глобална инициатива, която ще позволи на потребителите да харчат стабилни монети толкова лесно, колкото и фиатните валути.
Южна Корея току-що стана най-новата дестинация в глобалното разгръщане на крипто плащанията на RedotPay.
Бутан прави смела крачка към обединяването на туризма и дигиталните финанси, позволявайки крипто плащания за посетители в цялата страна.