Дигиталните валути на централните банки (или CBDC) са дигитални криптографски токени, които, както е посочено в името, се емитират от централна банка. CBDC е обвързана със стойността на националната валута на страната - USD, EUR, JPY, RMB и др.
Като цяло CBDC са традиционни пари, но в дигитална форма, които гражданите могат да използват за плащания и съхранение на стойност и се влияят от паричната политика на страната. Тази валута може да се основава на дигитална счетоводна книга или да не използва блокчейн технология. CBDC са еквивалент на електронните пари, като предплатените карти или салда в дигитални портфейли, които, подобно на криптовалутите, се опитват да елиминират трети страни (като търговските банки).
Традиционните пари, или фиатните пари, са емитирана от правителството валута, която не е подкрепена от физическа стока. Традиционно фиатните пари са под формата на банкноти и монети. Все пак технологиите позволиха на правителствата и финансовите институции да допълнят физическите фиатни пари с кредитен модел, при който салдата и трансакциите се записват дигитално.
2Алтернативите на типичните банкови услуги са много търсени, тъй като голяма час7 от световното население няма банки. Не всеки има достъп до банкова сметка. А дори и да има, хората използват други, по-удобни за ползване алтернативи5, които поне осигуряват незабавни плащания и сравнително ниски такси за трансакции, като например Revolut.
Така се появи и идеята за CBDC.
Ако светът се стреми да стане безкешово общество, фиатните пари могат да станат излишни и ще е необходима надеждна алтернатива, подкрепена от правителството. Да, когато емитирате CBDC, той става законно платежно средство заедно с фиатната валута на страната. Тъй като пазарът на частни електронни пари е във възход, натискът върху правителствата да приемат CBDC е силен. Емитирането на CBDC ще даде на правителствата предимство пред конкуренцията на частните електронни пари. Един CBDC може да осигури постоянна наличност.
CBDC могат да бъдат категоризирани в две различни групи въз основа на целевите потребители:
CBDC за търговия на дребно са насочени към потребителите и местния бизнес под формата на алтернатива на парите в брой за електронна търговия, социални помощи, както и за плащане на услуги и сметки – всичко това дава възможност за безпроблемни peer-to-peer транзакции както за банковите, така и за небанковите потребители. Тази група CBDC, базирана на технологията на разпределената счетоводна книга, е проследима, анонимна и достъпна денонощно. CBDC за търговия на дребно е предназначен за обществеността, а не за корпоративни структури и финансови институции.
CBDC на едро са насочени към финансови институции (банки и небанкови институции) и големи корпоративни трезори и имат за цел да подобрят ефективността на сетълмента. Това може да включва или да не включва предоставяне на небанкови институции на пряк достъп до сметки в централните банки. Този тип CBDC решава проблемите с ликвидността и риска от контрагента и повишава ефективността на плащанията и сетълмента на ценни книжа. Със способността си да подобряват скоростта и сигурността на финансовите системи на едро дори централните банки считат CBDC на едро за предпочитана алтернатива на съществуващите днес системи.
Понастоящем световните икономически структури са в процес на бърза дигитализация и търсят инструменти за по-ефективни процесори за плащания от реален тип за международни и вътрешни преводи. Международният валутен фонд (МВФ) предполага, че централизирани технологии като CBDC могат да намалят разходите, да улеснят безпроблемното движение на пари, да подобрят финансовото приобщаване и да осигурят по-безопасен достъп до парични средства чрез дигитални канали. Същевременно много централни банки са загрижени за потенциалните въздействия върху финансовата система.
Тази публикация е спонсорирана. CryptoDnes не одобрява и не носи отговорност за съдържание, точност, качество, реклама, продукти или други материали на тази страница. Читателите трябва да направят свое собствено проучване, преди да предприемат каквито и да е действия, свързани с криптовалутите. CryptoDnes не носи отговорност, пряко или косвено, за щети или загуби, причинени или предполагаеми, че са причинени от или във връзка с използването или разчитането на което и да е споменато съдържание, стоки или услуги.
Ethereum официално активира дългоочаквания си Pectra ъпгрейд – най-голямата техническа стъпка напред след сливането от 2022 г. Обновлението въвежда поддръжка за смарт акаунти, по-добра мащабируемост за Layer 2 мрежи и по-бърза активация на валидатори. Веднага след новината, няколко токена отбелязаха сериозен ръст – някои дори с над 200% за седмица. Ето кои проекти засега се […]
Solaxy – ново Layer-2 решение, изградено върху мрежата на Solana – привлече инвестиция от над $400,000 (по време на транзакцията) показват данни от блокчейна. Покупката беше извършена с 141.64 ETH, като това представлява най-голямата индивидуална покупка за проекта досега. Това идва в момент, когато Solaxy вече надхвърля $35.5 милиона в предварителната си продажба, а ентусиазмът […]
Shiba Inu започва да губи позиции и вече е на ръба на топ 20. Анализаторите залагат на Mind of Pepe (MIND) и BTC Bull Token (BTCBULL) като потенциални наследници, които могат да я изместят веднага след като техните вирусни предварителни продажби приключат и се листнат на водещите крипто борси. Привлекателността на меме койните идва от […]
Биткойн достигна $100,000 и продължава да се покачва – дали това е началото на нов бичи пазар? Кралицата на криптовалутите се приближи до това символично ниво, което вече бе преминала веднъж, преди да коригира за няколко седмици. Но сега всички сигнали сочат нагоре. Биткойн премина границата от $100,000 и към момента на писане изглежда готов […]