Всеки поддръжник на криптовалути очаква един свят, в който възприемането на дигитални активи ще бъде толкова широко разпространено, че повечето от основните финансови институции, ако не всички, биха приели крипто.
Вярно е, че секторът изпитва много неприятности, но също така няма да е грешно, ако кажем, че подкрепата се увеличава значително. Докато много традиционни институции се опитват да разучат технологията, други – като Wells Fargo – в момента не искат да имат нищо общо с криптовалутите.
Wells Fargo, четвъртата по големина банка по пазарна капитализация и по общ брой активи, очевидно не приема тази „крипто мания“, тъй като не позволява преминаването на криптовалутна дейност. Това беше разкрито в Twitter, когато един от многото притежатели на банкови сметки се оплака от неспособността му да закупи дигитални активи, използвайки средства от своя профил в Wells Fargo.
Според потребителя (@ l3l2ucelee):
С моята банка Wells Fargo се случва нещо нередно… не мога да си купя криптовалути чрез Coinbase или някое кеш приложение… Опитах се да прикача дебитната си карта и ми беше изписано, че „картата не е намерена“, а аз просто я използвах, за да плащам сметките си.
Публикацията тогава привлече вниманието на профила за обслужване на клиенти на Wells Fargo (@Ask_WellsFargo), който след това отговори:
„Все още има известно забавяне с приемането“
Реакциите към непрякото съобщение почти веднага започнаха да се появяват, а една беше дошла от основателя и главен изпълнителен директор на Digital Currency Group, Бари Силбърт. Силбърт, който е много популярен „крипто бик“, отговори:
Очевидно е, че все още има известно забавяне с приемането на криптовалутите сред традиционните институции, тъй като има много фактори, които са все още неясни. Артър Хейс, главен изпълнителен директор на Bitmex, наскоро заяви, че криптовалутата има властта да премахне традиционните банкови системи и да ги направи остарели. Ако традиционните банки вече се чувстват така, тогава може би има смисъл в това, че не са готови да „заредят с патрони пистолета на врага“.
Също така, американското правителство принципно не е голям фен на криптовалутите. Тъй като Facebook обяви проекта Libra, правителството чрез няколко представители публично изрази своето неодобрение, дори поиска от Facebook да спре плановете по проекта.
Неотдавна, президентът на САЩ, Доналд Тръмп, каза в Twitter публикация, че не е фен на биткойн и другите криптовалути, защото те са „нерегулирани“ и могат да „улеснят незаконното поведение“.
Докато някои отбелязват коментарите като едно от най-известните споменавания, които Биткойн и крипто индустрията някога са получавали, възможно е също така институциите, които не подкрепят тази технология, да приемат публикациите на президента като по-голяма подкрепа за забрана на криптовалутите.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.