Последните проучвания на Европейската централна банка (ЕЦБ) твърдят, че е възможно да се разработи система за плащане на цифрова валута (CBDC), която защитава поверителността на потребителите.
Съгласно доклада, наречен „Проучване на анонимността в цифровите валути на централните банки“, Европейската система на централни банки (ESCB) създаде доказателство за концепцията (PoC) за анонимност, което беше част от текущото им изследване на CBDC и техните потенциални ползи за обществото. Специализираният PoC е разработен в сътрудничество с технологичните компании R3 и Accenture.
ESCB използва блокчейн платформата на R3 с отворен код Corda, за да разработи PoC, включващ четири страни като двама посредници, централна банка и орган за борба с прането на пари (AML). Всяка страна беше представена в мрежата от възел, който управлява CorDapp, който дава възможност за прехвърляне на активи между субектите.
В рамките на PoC, банката изгради решение за AML / борба с финансирането на тероризма (CFT), които запазиха анонимни потребителите и историите на транзакциите, т.е. нито централната банка, нито посредниците, различни от избраните от потребителя, могат да видят данните.
„За да защити поверителността на потребителите, нотариусът няма достъп до данни като стойности на транзакциите, адреси на потребителите или историята на щатите“, се казва в доклада, добавяйки:
„Доказателството за концепцията показва, че е възможно, използвайки платформата Corda, да се изгради опростена система за плащания CBDC, която да защитава поверителността на потребителите за транзакции с по-ниска стойност, като същевременно гарантира, че транзакциите с по-висока стойност ще подлежат на задължителни проверки на AML / CFT . „
Въпреки това, банката отбеляза редица проблеми, които се предполага, че трябва да бъдат решени, включително намаляване на количеството информация, видима за страните, които не участват в транзакциите, и способността на потребителите да получават или харчат CBDC салда, когато няма различен посредник.
От ЕЦБ заявиха, че поверителността може да бъде подобрена чрез прилагане на механизми като променящи се публични ключове, доказателства за нулево знание и изчисления в анклав.
Банката освен това отбеляза, че въпросите за мащабируемостта не са разгледани или тествани в PoC и че оперативната съвместимост със система за брутен сетълмент в реално време също трябва да бъде проучена.
Изследванията на ЕЦБ изглежда номинално адресират проблемите, изразени по-рано от световните регулатори по отношение на цифровите валути. По-рано през декември, органите на Европейския съюз очертаха множество рискове и проблеми, свързани с приемането на стабилни монети, аргументирайки, че ако бъдат приети в глобален мащаб, стабилните монети представляват заплаха за паричния суверенитет, неприкосновеността на личния живот и киберсигурността.
Съвсем наскоро президентът на ЕЦБ, Кристин Лагард заяви, че финансовата институция трябва да изпревари кривата по отношение на търсенето на стабилни монети. В края на август, ЕЦБ пусна документ, в който се посочва, че стабилните монети с ясна рамка за управление могат да бъдат възпрепятствани от несигурността, произтичаща от липса на регулация.
В началото на седмицата крипто пазарът бе подложен на нов продажбен натиск, който разшири спада от неделя, тъй като трейдърите реагираха на последните събития.
Тази седмица няколко ключови икономически доклада от САЩ могат да повлияят на посоката на крипто пазарите, които остават силно чувствителни към по-широките макроикономически тенденции.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, наскоро сподели интригуваща гледна точка за меме токените, като ги свърза с теорията на Карл Юнг за „колективното несъзнато“.