Неотдавнашните размирици в Русия оказаха незначително въздействие върху цените на петрола и златото, като в резултат финансовите пазари не отбелязаха значителни колебания.
По време на геополитическа несигурност сигурните активи като златото и щатския долар обикновено поскъпват, а по-рисковите – поевтиняват. Въпреки че имаше някои движения в тази посока, те бяха ограничени.
В публикувано в понеделник видео министърът на отбраната на Русия Сергей Шойгу посети войските, показвайки, че остава на поста си, докато режимът се стреми да възстанови стабилността.
Нестабилността в Русия, съчетана с отслабването на властта на президента Владимир Путин, има потенциала да застраши добива на петрол в една от най-големите страни производителки на петрол в света.
Възможно е търговците да очакват степента на последиците от бунта, който бе ръководен от Евгений Пригожин, лидер на частната военна компания, известна като „Вагнер Груп„.
Въстанието беше прекратено след преговори с посредничеството на Беларус.
Крис Търнър, стратег в ING, коментира, че сдържаната реакция на пазара вероятно се дължи на липсата на яснота относно последиците от това предизвикателство към властта на президента Путин.
Той също така отбеляза, че през изминалата година пазарите вече са се сблъскали с по-силен долар и по-високи цени на енергията поради руската инвазия в Украйна.
Отделно от това в понеделник Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) прогнозира, че световното търсене на петрол ще продължи да нараства през следващите две десетилетия. Тя заяви, че до 2045 г. се очаква общото търсене на енергия да се увеличи с 23%.
Цената на златото отбеляза ръст от около 0.5%, достигайки $1935.50 за тройунция. Индексът Nikkei в Япония затвори с 0.3% по-ниско, а акциите в Хонконг отбелязаха спад от около 0.5%.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен отбеляза, че бунтът е разкрил значителни слабости във властта на Путин.
Световните пазари преоценяват очакванията си за икономическото представяне на Китай след внезапното затишие на търговското напрежение със САЩ.
Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.
Дебюта на eToro на Nasdaq бе посрещнат с ентусиазъм в сряда, като акциите скочиха с близо 30% до затварянето на пазара — и Ark Invest се възползва.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.