Еван Ченг, главен изпълнителен директор на Mysten Labs и бивш технологичен мениджър в компании като Apple и Meta, отправи остра критика към Етериум Виртуална Машина (EVM), като нарече дизайна „фундаментално счупен“.
Ченг смята, че единственото жизнеспособно решение за „технологичния дълг“ на EVM е да я изоставим изцяло и да започнем наново.
Ченг, който сега ръководи разработването на мрежата Sui, твърди, че блокчейн пространството е било подведено от така наречената „блокчейн трилема“, която той смята за математически необоснована.
Той твърди, че подходът на Етериум е довел до централизация, особено след като няколко стейкинг пула контролират по-голямата част от валидиращата сила на мрежата. Според него тази централизация е в пряко противоречие с идеята, че Етериум е най-децентрализираната блокчейн – концепция, защитавана от много нейни поддръжници.
Ченг обясни още, че макар технологията да може да бъде подобрена с течение на времето, основният дизайн на Етериум е непоправим. Противоречивата му позиция по отношение на ETH предизвика критики, но той настоява, че започването отначало може да е единственият начин да се решат проблемите му.
Мненията на Ченг се споделят и от други експерти по блокчейн. Кайл Самани, управляващ партньор в Multicoin Capital, посочи, че основният недостатък на Етериум е неговият продукт, а не маркетингът му, докато Робърт Сасу, основен разработчик в MultiversX, се съгласи, че дизайнът на EVM е неадекватен, като отбеляза, че стандартите за токени в мрежата създават рискове както за потребителите, така и за разработчиците.
Нарастващият консенсус сред тези експерти е, че EVM, някога считана за иновация в блокчейн технологията, е достигнала своите граници. Алтернативи като системите, базирани на WASM, и sharding набират популярност като реални решения за по-ефективно и децентрализирано бъдеще в развитието на блокчейн.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Рекордните стойности на Биткойн възродиха пазарния оптимизъм, но за разлика от краткотрайния скок, наблюдаван през януари, сегашното рали изглежда е изградено върху по-твърда основа.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.