Маргарита Делгадо, заместник-управител на централната банка на Испания, изрази мнение, че Европейската централна банка (ЕЦБ) трябва да оцени потенциалното въздействие на въвеждането на дигиталното евро върху банковата система на еврозоната, преди да вземе окончателно решение за евентуалното му въвеждане.
В реч, публикувана на официалния уебсайт на централната банка на Испания, Делгадо изтъкна, че дигиталното евро би могло да отговори на две ключови тенденции на пазара.
Първо, все по-широкото разпространение на дигиталните разплащания подчертава необходимостта да се гарантира, че гражданите могат да продължат да имат достъп до парите на централната банка в дигитална среда.
Второ, като се има предвид все по-широкото разпространение на дигиталните активи, дигиталното евро би могло да предложи платежно решение, изградено върху европейска инфраструктура, което би било широко прието в цялата еврозона.
Делгадо обаче изрази и загриженост. Тя смята, че въвеждането на дигитално евро не трябва да застрашава стабилността на финансовата система. Делгадо подчерта, че е необходимо да се отчитат факторите, които могат да повлияят на конкурентоспособността и рентабилността на банките.
В цялото си изказване тя постави стабилен акцент върху поддържането на финансовата стабилност. Тя заяви:
Нашият ангажимент се състои в постигането на деликатен баланс между опазването на финансовата ни система и гарантирането, че дигиталното евро адекватно отговаря на нуждите на потребителите.
ЕЦБ ще вземе решение относно продължаването на плановете си за дигитално евро през октомври.
Делгадо изтъкна убеждението си, че има достатъчно място за съвместното съществуване както на дигитално евро, така и на частните платежни решения.
Това съответства на законодателното предложение на Европейската комисия, което характеризира дигиталното евро като съвместимо с парите в брой и няма за цел да ги замени.
Делгадо отбеляза още:
Нашата цел е да създадем основно платежно средство. Ролята на посредниците ще бъде да го подобрят, като предлагат услуги с добавена стойност, ако решат да го направят. Всъщност очакванията ни са, че дигиталното евро ще насърчи частния сектор да разработи нови общоевропейски платежни и финансови услуги, като по този начин ще улесни конкуренцията с неевропейски решения.
В крайна сметка дигиталното евро трябва да вдъхнови иновациите, да насърчи конкуренцията и да засили устойчивостта на европейския платежен сектор.
Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.
Панама Сити може би се готви за голям скок в крипто пространството след дискретен, но знаков ход на кмета на града.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.