По последни данни властите в Съединените щати обмислят разширяване на спешната кредитна линия за банките, което би могло да даде на First Republic Bank буфер за справяне с проблемите, свързани с баланса.
Анонимни източници предполагат, че предлаганите от Федералния резерв ликвидни средства могат да бъдат увеличени. Банковите закони обаче гласят, че подобни средства за защита не трябва да имат за цел да облагодетелстват конкретна банка.
Регулаторните органи считат First Republic за достатъчно стабилна, за да работи и смятат, че банката не се нуждае от незабавна намеса. Вместо това банката трябва да работи по отношение на укрепване на баланса си, докато длъжностните лица проучат начините за оказване на подкрепа.
Източниците обясниха, че макар банковите закони да предвиждат, че предложената промяна трябва да бъде широкообхватна, тя все пак може да бъде структурирана в полза на First Republic Bank.
Въпреки структурните предизвикателства, свързани с баланса на банката, се съобщава, че депозитите ѝ се стабилизират и в момента тя не е изложена на риск от внезапно и голямо масово изтегляне на средства, което би наложило регулаторна намеса.
Източници предполагат, че банката разполага с достатъчно парични средства, за да посрещне нуждите на клиентите, докато проучва решения, включително $30-те милиарда, депозирани от най-големите банки в страната този месец. Струва си да се отбележи, че това потенциално разширяване на спешната кредитна линия на Федералния резерв следва обявения от Фед план за укрепване на условията за ликвидност чрез суап линии.
На 19 март Фед обяви, че ще увеличи честотата на операциите със седемдневен матуритет от седмична на дневна, за да подобри ефективността на суап линиите при осигуряването на финансиране в щатски долари.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Анализатор споделя предупреждение за корекция
Coordinated central bank action to enhance the provision of U.S. dollar liquidity: https://t.co/Qs4cYY8BFO
— Federal Reserve (@federalreserve) March 19, 2023
Мрежата от суап линии, в която участват централната банка на Канада, централната банка на Англия, централната банка на Япония, Европейската централна банка и Швейцарската международна банка, стартира на 20 март и ще продължи да действа поне до 30 април.
Предстои да видим дали американските власти ще одобрят разширяването на спешната кредитна линия за банките или дали First Republic Bank ще се възползва от евентуални промени в предлагането на ликвидност от страна на Федералния резерв. Все пак фактът, че регулаторните органи са определили, че банката е достатъчно стабилна, за да функционира, би трябвало да даде известно успокоение на инвеститорите и клиентите.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.