Правителството на САЩ конфискува милиони долари в Биткойн от канадски хакер, който в крайна сметка получи 20-годишна присъда.
Според новото прессъобщение на Министерството на правосъдието 35-годишният Себастиан Вашон-Дежарден е осъден на 20 години затвор за ролята си в NetWalker рансъмуер атаките като същевременно му е наредено да се откаже от Биткойн (BTC) стойност $21.5 милиона.
Властите твърдят, че Вашон-Дежарден е ръководителят на въпросните хакерски атаки, които са били насочени към жертви от цял свят като са криптирали и ексфилтрирали информация от базирани на Windows системи, и са изисквали откуп (в Биткойн) в замяна на декриптиране на данните.
Сред жертвите са били компании, общини, правоприлагащи органи и доставчици на образователни услуги като колежи, университети и училища.
Според съобщението за пресата хакерът специално е таргетирал доставчиците на здравни услуги по време на пандемията Covid-19, за да се възползва от тревожните времена и да изнудва жертвите.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн (BTC) ще се срине до $5,000 – Питър Шиф
Както заяви помощник-главният прокурор Кенет А. Полит-младши от наказателния отдел на Министерството на правосъдието,
Обвиняемият е идентифицирал и атакувал високостойностни жертви с рансъмуер и се е възползвал от хаоса, причинен от криптирането и кражбата на данните на жертвите.
Днешната присъда показва, че участниците в схеми за получаване на откупи ще бъдат изправени пред значителни последствия за своите престъпления и е пример за твърдия ангажимент на Министерството да преследва [всеки], който участва в схеми за получаване на откупи.
По време на ареста му през януари 2021 г. властите претърсват дома на Вашон-Дежарден и изземват около $544,000 и 719 BTC, чиято стойност към момента на публикуване е около $14.5 милиона.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.