Опитът на Сингапур да регулира криптовалутите може да се окаже неуспешен като се има предвид скептичният ѝ подход към този клас активи.
Това заяви съоснователят на Етериум Виталик Бутерин в интервю за The Straits Times на 20 ноември.
Бутерин заяви, че оценява желанието на града-държава да окаже подкрепа на индустрията, но това може да се окаже напразно.
Определено оценявам количеството усилия, които полагат и просто желанието им да проучат много различни видове приложения, и да бъдат подкрепящи.
Регулаторните органи по света искат да подкрепят нововъзникващите технологии, но също така намират криптовалутите за „странни и страшни“, каза той. Липсата на разбиране и страхът от криптовалутите карат регулаторите да се опитват да третират блокчейн като отделна технология от криптовалутите.
Такъв е случаят в Сингапур, където регулаторите се опитват да разграничат използването на блокчейн от криптовалутата. Индия се опитва да възприеме подобен подход, докато някои китайски регулатори вече пробват да внедрят блокчейн, който не използва криптовалути.
Според Бутерин между блокчейн и криптовалутата има „тясна връзка“, така че „всъщност не може да има едното без другото“.
Мисля, че някои от регулаторите в Китай определено се опитаха да имат едното без другото и реалността е, че ако нямате криптовалута, тогава блокчейнът, който ще имате, е просто фалшив и никой няма да се интересува от него.
Въпреки това сингапурските регулатори просто се опитват да „обезкуражат спекулациите с криптовалути“, без да забраняват криптовалутите напълно, каза Бутерин.
Докато по-рано Сингапур се позиционираше като благоприятна за крипто юрисдикция, през последните месеци станахме свидетели на затягане на регулациите.
Освен това Бутерин призна, че за регулаторните органи може да се окаже предизвикателно да постигнат баланс между подкрепата на новите технологии, без да се превръщат в гореща точка за измами.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ripple иска да изкупи активите на FTX
След забраната на криптовалутите в Китай много криптофирми избягаха в по-приятелски настроени юрисдикции като Сингапур. Но най-значителният риск от това да бъдат приятелски настроени е, че страните в крайна сметка привличат хора като съоснователя на Terra До Куон, който е разследван за измама след срива на Terra-LUNA, напомни Бутерин.
До Куон е прекарал доста време в Сингапур, както и много други лица, свързани с фалита на Terra-LUNA. Бутерин добави:
Определено е вярно, че ако една държава не е умна по отношение на това [крипторегулирането], тя лесно може да се окаже база за всички хора като До Куон. А това не е непременно нещо, което тази държава би искала.
Но от друга страна, смятам, че определено е възможно да се ангажираме продуктивно и да получим много ползи.
Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.
Крипто инвеститорите във Великобритания, които разчитат на заеми, скоро може да се сблъскат с по-строги ограничения. Финансовата регулаторна агенция Financial Conduct Authority (FCA) предложи забрана на използването на кредитни карти за закупуване на дигитални активи, позовавайки се на нарастващите опасения относно потребителския дълг и рисковете, свързани със спекулативните инвестиции.
Дългоочакваният законопроект, целящ регулирането на стабилните монети, ще бъде гласуван в Сената през май, според Politico.