Създателят на Етериум Виталик Бутерин публично призна, че е използвал протокола за поверителност на Tornado Cash, за да дари средства за военните действия в Украйна.
Виталик Бутерин уточни, че е използвал Tornado Cash, за да защити получателите на средствата, а не себе си.
Виталик Бутерин, създателят на Етериум (ETH) и дългогодишен защитник на неприкосновеността на личния живот и децентрализацията, призна, че е използвал Tornado Cash, за да дари средства за продължаващите военни действия в Украйна.
I’ll out myself as someone who has used TC to donate to this exact cause.
— vitalik.eth (@VitalikButerin) August 9, 2022
Коментирайки дискусия в Twitter, в която се очертават легитимни случаи на използване на Tornado Cash и предимствата на финансовата неприкосновеност, включително даряването на средства за Украйна, без да се предупреждава руското правителство, Бутерин заяви, че е използвал протокола, за да направи частно дарение за Украйна. „Ще се изложа като човек, който е използвал TC, за да направи дарение за точно тази кауза“, написа той. На въпроса дали е скрил транзакцията си от страх от правителствени последици, роденият в Русия програмист отговори, че е използвал Tornado Cash, за да защити получателите на средствата, а не себе си.
„Намерението ми беше да защитя получателите, а не себе си. Правителството на Руската федерация така или иначе знае позициите ми по въпроса за Украйна„, каза той, като се позова на по-стар туит, в който поруга главния редактор на спонсорираната от държавата медийна компания Russia Today Маргарита Симонян.
Коментарите на Бутерин идват ден, след като Министерството на финансите на САЩ включи уебсайта и смарт договорите на Tornado Cash в списъка си със санкции, като ефективно забрани на всички американски жители и базирани в САЩ компании да взаимодействат с протокола.
В отговор базираният в САЩ емитент на стабилни монети Circle незабавно включи в черния списък всички адреси от списъка със санкции, като ефективно замрази приблизително 75,000 USDC, принадлежащи на потребители на Tornado. Вчера ключовите доставчици на блокчейн инфраструктура Infura и Alchemy, на които разчитат много приложения и потребители на Web3, също блокираха достъпа до Tornado Cash. GitHub също се съобрази със забраната.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Още един директор на BitMEX се призна за виновен
Стъпката на Министерството на финансите да санкционира Tornado Cash сплоти мнозина в криптовалутната сфера, включително някои от най-изтъкнатите и влиятелни лидери и лобистки групи в индустрията. Coin Center, водеща криптолобистка организация, базирана в САЩ, написа в понеделник в изявление, че „санкционирането на инструмент, който не е псевдоним на лице, заслужаващо санкция, се различава съществено от типичното използване на списъка на SDN„.
След това тя добави, че ходът на Министерството на финансите е пример за „забрана на технология„, а не за санкция срещу лице, което предполага, че санкциите може да са незаконни и да противоречат на Първата поправка на Конституцията на САЩ.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.