Visa представи Visa Tokenized Asset Platform (VTAP) - нова услуга, която помага на финансовите институции да емитират токени, обезпечени с фиат, в блокчейн мрежи.
Платформата позволява на банковите партньори да тестват и експериментират с емитирането на токени в т. нар „пясъчник„.
Използвайки технологията за смарт договори на Visa, VTAP ще позволи на банките да издават и прехвърлят токени, подкрепени с фиатна валута – ход, който идва в момент на нарастващо търсене на дигитални активи като недвижими имоти и дългови ценни книжа в блокчейн мрежи.
Куи Шефилд, ръководител на крипто отдела на Visa, отбеляза, че токенизацията привлича вниманието на централните банки заради потенциала си да модернизира финансовата инфраструктура.
VTAP е проектирана за различни случаи на употреба, включително преводи в реално време между банкови клиенти, междубанкови транзакции на пазари, използващи дигитални валути на централните банки на едро (CBDC), и трансгранични плащания за мултинационални корпорации.
Разширяването на блокчейн мрежата на Visa включва партньорство с HSBC и Hang Seng Bank в пилотен проект на Хонконгския паричен орган за тестване на междубанкови плащания, включително транзакции между предприятия (B2B).
Освен това испанската банка BBVA е тествала функционалността на VTAP, включително издаването и прехвърлянето на токени в блокчейна на тестовата мрежа, като през 2025 г. планира да проведе пилотен проект в блокчейна на Етериум.
XRP се търгува близо до $2, след като отскочи от $1.61, предизвиквайки разговори за потенциален пробив.
Крипто пазарът продължава да се движи вертикално, без да се вижда импулс, но няколко актива – особено токените, свързани с изкуствения интелект – привличат вниманието, тъй като са в зона на свръхпокупка.
Напоследък Sui нашумя, а екосистемата привлича внимание благодарение на засилената спекулативна търговия и DeFi интереса.
Цената на Pi Coin се повиши след дългоочакваното публикуване на плана за токеномика и миграция.