Беларуският стартъп пусна платформа за търговия с ценни книжа, която дава възможност на инвеститорите да навлизат в традиционни пазари с Биткойн и Етериум.
Блокчейн технологичната компания Currency.com обяви старта на своята платформа за търговия с ценни книжа. Платформата, която е базирана в Беларус, има за цел да даде възможност на инвеститорите да търгуват и да инвестират директно в общи финансови инструменти като акции, стоки и индекси, без да се налага да конвертират криптовалутите си във фиатни.
Според официалното съобщение, в крайна сметка ще се емитират над 10 000 токенизирани ценни книжа, но ще започне с над 150, включително всичко от популярни акции до сребро, нефт и природен газ.
Потребителите ще могат да купуват токени, които отразяват изпълнението на някои конвенционални активи, като акциите на Apple, котирани на NASDAQ. Това ще струва същата цена като действителния дял на Apple и може да се купи с BTC или ETH.
Currency.com е първият бизнес, базиран на блокчейн, лицензиран от Беларуския „High Technology Park“ (HTP) по указ на страната №8 „За развитието на дигиталната икономика“.
Освен че е в съответствие с местното законодателство, платформата налага строги изисквания за KYC и AML, подпомагани от разузнавателни услуги, като например Elliptic, Chainanalysis и Coinfirm. С други думи, софтуерът за проследяване на блокчейн ще се използва за наблюдение на транзакциите.
Освен това, Currency.com ще използва своята FCA и CySEC регулирана сестринска платформа, за да предложи достъп до токенизираните версии на договор за обмен на специфичен индекс, стока или собствен капитал.
По-рано този месец бе съобщено, че естонската платформа, наречена DX Exchange, ще предложи на потребителите да търгуват с големи акции, използвайки токените в Етериум блокчейна чрез интелигентни договори.
Междувременно, през 2018 гoдина, валутният орган на Сингапур (MAS) – централната банка на страната, обедини усилията си с големи компании като Deloitte, Anquan и NASDAQ, за да разработи решения за едновременен обмен и сетълмент на дигитални валути и активи, които са ценни книжа.
Изглежда, че класификацията на традиционните активи като акции се превръща в нарастваща тенденция, тъй като броят на платформите, които позволяват това, нараства с всеки ден.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.