Узбекистанското правителство приветства крипто борсите да се установят в страната.
Заповед, издадена от президента Шавкат Мирзиоев на 2-и септември, дава на чуждестранните борси редица предимства, които да започнат да действат в страната. В документа се посочва, че доходите, свързани с криптовалута, няма да се облагат с данъци, лицензираните борси, които извършват операции с криптовалути и чуждестранните фиатни валути, не подлежат на съществуващи валутни регулации, а криптотата не подлежат на държавния регулатор на ценните книжа и борсите.
Освен това условията за получаване на такава лицензия могат да бъдат ограничителни: обменът трябва да има оторизиран капитал от не по-малко от 30 000 пъти средната минимална заплата, което възлиза на приблизително 700 000 щатски долара; сървърите трябва да се намират в Узбекистан; обменът трябва да използва процедури за борба с изпирането на пари за потребителите и те трябва да съхраняват транзакциите и личните данни на потребителите поне пет години.
Съществуват и ползи за копачите: документът разпорежда на федералните и местните власти да предоставят на копачите на индустрията, използващи повече от 100 kWh електроенергия, без земя, без да се изисква търг (който обикновено се изисква за придобиване на земя) на „специално определени територии“.
Този ход идва месеци след като правителството обяви намерението си да разработи нови правила за крипто в страната. През февруари правителството също обяви намерението си да създаде иновационен център, финансиран от държавата, за проучване на възможностите за блокчейн в държавната столица Ташкент, предаде местната медия Fergana.ru.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.