До четвъртък следобед регистрираните в САЩ борсово търгувани фондове (ETF) за Биткойн отбелязаха значителен обем на търговия от $4.6 милиарда според данни на LSEG.
Този скок настъпи след одобрението на тези знакови продукти от американския регулатор на ценни книжа в сряда.
Тези ETF-и представляват ключов момент за индустрията на криптовалутите, тествайки потенциала на дигиталните активи, често считани за рискови от специалистите, да получат по-широко признание като инвестиции. Единадесет спот Биткойн ETF, включително iShares Bitcoin Trust (IBIT.O) на BlackRock, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC.P) и ARK 21Shares Bitcoin ETF (ARKB.Z), започнаха да се търгуват в четвъртък, предизвиквайки силна конкуренция за пазарен дял.
По данни на Лондоската фондова борса (LSEG) Grayscale, BlackRock и Fidelity доминираха в обемите на търговията. Тод Розенблут, стратег във VettaFi, отбеляза силните обеми на търговия за новите ETF продукти, но подчерта дългосрочния характер на техния успех.
Одобрението на Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ в сряда отбеляза края на продължилата десетилетие борба между регулаторните органи и крипто индустрията. Въпреки опасенията, че Биткойн е високорискова инвестиция, не всички големи играчи приеха новите спот Биткойн ETF-и. Vanguard, най-големият доставчик на взаимни фондове, не изрази планове да предлага тези ETF-и на своята платформа.
Председателят на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) Гари Генслер в свое изявление уточни, че това скорошно решение не означава одобрение за Биткойн, подчертавайки неговия спекулативен и нестабилен характер. Пускането на ETF доведе до повишаване на цените на Биткойн до най-високото им ниво от декември 2021 г. насам.
Конкурентната среда за пазарен дял се засили, тъй като емитентите намалиха таксите, като диапазоните варират от 0.2% до 1.5%. Valkyrie, например, намали таксите си до 0.25% и ги отмени за първите три месеца след началото на търговията.
Одобрението на Grayscale да преобразува съществуващия си Биткойн тръст в ETF незабавно създаде най-големия Биткойн ETF в света с управлявани активи за над $28 милиарда. Оценките за потенциалните притоци за спот Биткойн ETF се различават значително, като някои прогнозират, че потоците ще надхвърлят $10 милиарда през 2024 г., а други предполагат, че само през тази година ще достигнат $50-100 милиарда.
Въпреки ентусиазма, свързан с одобрението, някои анализатори остават предпазливи, като подчертават възприемането на криптовалутите като рискови от страна на по-широката инвестиционна общност. Спредовете „bid/ask“, обемът на търговията и броят на участниците се превърнаха във фокусни точки на контрол, когато ETF-ите започнаха да се търгуват в четвъртък.
Metaplanet, която често е сравнявана с японската MicroStrategy, си осигури 4 милиарда йени чрез облигации с нулева лихва.
Индексът на цените на производителите в САЩ (PPI) за януари отчете повишение от 3.5%, което надхвърли 3.3% през декември, което е сигнал за продължаваща инфлация.
Изглежда, че крипто пазарът се движи в нова посока, като вниманието се пренасочва от силно спекулативните меме монети към утвърдените мрежи от първи слой.
Крипто пазарът нарасна през 2025 г., като на 7 януари достигна пазарна капитализация от $3.76 трилиона, подхранван от политиките на САЩ в подкрепа на крипто.