Последните данни от правителствената система FiscalData показват, че непогасеният дълг на САЩ е достигнал нов исторически връх.
Само за пет дни държавният дълг е нараснал със значителните $54.9 милиарда. Това забележително увеличение последва преминаването на прага от $32 трилиона на 16 юни. За отбелязване е, че от 16 юни до 10 август кумулативният дълг на САЩ нарасна с още $658 милиарда.
Във връзка с този рекорден етап Организацията на обединените нации отправи сериозно предупредително послание относно нарастващите нива на глобалния дълг. ООН подчерта, че през 2022 г. общият световен публичен дълг е достигнал безпрецедентната стойност от $92 трилиона, отбелязвайки петкратно увеличение от 2000 г. насам.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш подчерта, че въздействието на дълговата криза е непропорционално тежко за развиващите се страни. Гутериш отбеляза още, че разходите по заемите за африканските държави са средно четири пъти по-високи от тези за САЩ и дори осем пъти по-високи от тези за най-проспериращите европейски икономики.
Тревожно е, че значителен брой развиващи се страни, по-специално 52, се борят със значителни предизвикателства, свързани с дълга.
Освен това от ООН твърдят, че поне 19 развиващи се страни в момента насочват повече средства за обслужване на лихвени плащания, отколкото за образование. Също така 45 от тези държави отделят по-голяма част от ресурсите си за обслужване на лихвите по дълга, отколкото за инициативи, насочени към подобряване на общественото здраве.
За да се справи с тези тревожни тенденции, Организацията на обединените нации се застъпи за цялостно преразглеждане на глобалната финансова рамка. Целта на предложената реформа е да се увеличи достъпността на дългосрочното финансиране на достъпни цени за развиващите се страни и да се повиши тяхната ликвидност по време на криза.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.