Съединените щати са изправени пред потенциалното предизвикателство на едновременни конфликти с Русия и Китай, според двупартийна група, назначена от Конгреса.
Този доклад на Комисията за стратегическа позиция пристига на фона на ескалиращото напрежение по отношение на Тайван с Китай и обтегнатите отношения с Русия заради нахлуването ѝ в Украйна. Макар че групата се въздържа да потвърди китайско-руското ядрено сътрудничество, тя изразява загриженост относно възможна координация.
Тази оценка оспорва настоящата стратегия за сигурност на САЩ, като се застъпва за увеличаване на разходите за отбрана, което е отклонение от подхода „една победа, едно възпиране„.
От своя страна председателят от Демократическата партия, Маделин Крийдън, и заместник-председателят, Джон Кайл, призоваха за съществени инвестиции въпреки бюджетните ограничения.
Докладът контрастира с позицията на президента Джо Байдън, който твърди, че настоящият ядрен арсенал на САЩ достатъчно възпира обединените руско-китайски сили. Асоциацията за контрол на въоръженията твърди, че арсеналът надхвърля нуждите за възпиране.
Създадената през 2022 г. група, състояща се от шестима демократи и шестима републиканци, приема прогнозата на Пентагона, според която до 2035 г. Китай може да притежава 1,500 ядрени бойни глави, с което ще се появи значителен втори съперник на САЩ с ядрени оръжия.
Според доклада заплахите от страна на Китай и Русия ще достигнат своя пик в периода 2027-2035 г., което налага вземането на незабавни решения за готовност. В него се подчертава значението на пълното финансиране на 30-годишната програма за ядрена модернизация на САЩ на стойност $400 милиарда, започната през 2010 г.
Препоръките включват разполагане на повече тактически ядрени оръжия в Азия и Европа, планиране на резервно разполагане на американски ядрени бойни глави и увеличаване на производството на бомбардировачи B-21 стелт и ядрени подводници клас „Колумбия„.
Експертната група се застъпва за разширяване на размера, вида и позиционирането на конвенционалните сили на САЩ и съюзниците, за да се предотврати потенциална по-голяма зависимост от ядрените оръжия.
В обобщение, докладът призовава САЩ да се подготвят за възможни едновременни конфликти с Русия и Китай, като предлага мерки за укрепване на конвенционалните сили, засилване на съюзите и модернизиране на ядрения арсенал. В него се препоръчва увеличаване на разходите за отбрана в отговор на променящите се заплахи.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.