Като част от продължаващите преговори за признаване на Израел от Саудитска Арабия, от САЩ настояват Рияд да продължи да определя цените на петрола си в щатски долари, вместо да преминава към валути като китайския юан или други.
Задкулисните преговори между САЩ и Саудитска Арабия са в ход, като САЩ оказват натиск върху Саудитска Арабия да запази практиката си да продава петрола в щатски долари. Във Вашингтон са особено загрижени, че Саудитска Арабия може да избере да ценообразува суровия си петрол в алтернативни валути, като особено внимание се обръща на китайския юан.
Саудитска Арабия се нарежда сред трите най-големи производителки на петрол в света. От 70-те години на миналия век страната се придържа към споразумението да продава своя петрол единствено в щатски долари, което изигра роля за поддържането на доминиращия статут на щатския долар като световна резервна валута.
The Wall Street Journal съобщи, че САЩ активно участват в дипломатически дискусии, целящи постигането на споразумение, с което Саудитска Арабия да нормализира отношенията си с Израел, въпреки че някои критикуват политиката на Израел като подобна на апартейд.
В замяна на нормализирането на отношенията си с Израел Саудитска Арабия търси помощ от САЩ за развитието на собствената си ядрена програма. Въпреки че преговорите привидно се водят по израелско-палестинския въпрос, от Wall Street Journal посочват, че САЩ използват тази сделка, за да принудят Саудитска Арабия да ограничи нарастващите си връзки с Китай.
Позовавайки се на неназовани американски служители, изданието отбеляза, че администрацията на Байдън търси ангажименти от страна на Саудитска Арабия за намаляване на икономическата и военната ангажираност с Китай.
От Wall Street Journal посочиха три основни искания на САЩ относно отношенията на Саудитска Арабия с Китай:
Въпреки че много анализатори спекулират с постепенното изтегляне на американските военни сили от региона на Западна Азия, за да се съсредоточат върху нововъзникващата геополитическа динамика, докладът изтъква гледната точка на президента Джо Байдън.
Според информацията Байдън подчертава значението на запазването на централната роля на САЩ в Близкия изток, в усилията за сдържане на Иран, за справяне с действията на Русия в Украйна и за противодействие на опитите на Китай да оспори интересите на САЩ в региона.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.
САЩ ще нападнат Саудитска Арабия ако се премине към плащане в каквато и да е друга валута различна от долара.