“Оракулът от Омаха” вече има повече компании в портфолиото си, които имат пряка/непряка експозиция към криптовалути.
Berkshire Hathaway на Уорън Бъфет продаде част от притежанията си във Visa и Mastercard и увеличи експозицията си в Nubank, най-голямата финтех банка в Бразилия, която също е популярна сред Биткойн инвеститорите в страната.
В документи за ценни книжа, подадени на 14-ти февруари, индустриалният конгломерат разкри, че е закупил акции на Nubank клас А на стойност $1 милиард през четвъртото тримесечие на 2021 г.
От друга страна, той също така продаде акции на Visa и Mastercard на стойност $1.8 милиарда и $1.3 милиарда съответно. Това сигнализира за отдалечаване от кредитните компании и придобиване на експозиция във финтех конкурентите.
Всичко това е особено значително, тъй като Бъфет е познат с доста предпазливия си подход към инвестирането, особено в най-горещите сектори на пазара като финтех.
Ветеранът инвеститор също първоначално омаловажи нововъзникващите децентрализирани финансови решения като Биткойн, осмивайки ги като актив, който “не създава нищо”. Но новият дял на Berkshire в Nubank показва, че Бъфет може да променя нагласата си към финтех.
Фирмата е инвестирала $500 милиона в стартъпа през юли 2021 г. Възвръщаемостта от споменатата инвестиция възлиза на $150 милиона през декември 2021 г., след като Nubank дебютира на Нюйоркската фондова борса (NYSE).
Не Пропускай: Инфлацията ще изтласка цената на Биткойн (BTC) нагоре
Допълнителната инвестиция на Бъфет в Nubank показва неговото признание за дигитализацията на финансовите услуги, както и желанието му да се асоциира с компании, които участват в сектора на криптовалутите.
По-подробно Easynvest, платформа за търговия, която Nubank придоби през септември 2020 г., активно предлага Биткойн борсово търгуван фонд (ETF) от юни 2021 г. Наречен QBTC11, този продукт е подкрепен от QR Asset Management и е изборне на фондовата борса B3 , втората най-стара борса в Бразилия.
Съдейки по ръста на инвестиционните продукти, свързани с криптовалута, през миналата година, изглежда, че Nubank, която остава изложена на нововъзникващия крипто сектор чрез Easynvest, може да облагодетелства своя топ инвеститор Уорън Бъфет.
Броят на този тип продукти се удвои през годината, нараствайки от 35 на 80, според данни от Bloomberg Intelligence, докато общите оценки на активите, които държаха, достигнаха $63 милиарда в сравнение с $24 милиарда в началото на 2021 г.
Въпреки че Бъфет може да не инвестира директно в Биткойн, той вече придобива непряка експозиция, тъй като компании от портфолиото му навлизат в крипто сектора. Дори и такава индикректна инвестиция ще се отрази позитивно на пазарния сантимент.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.
BlackRock преразгледа документацията си за крипто ETF, за да се справи както с дългосрочните рискове, така и с продуктовата ефективност.