Uniswap Labs, структурата, която стои зад известната децентрализирана платформа за търговия Uniswap, оспори потенциално регулаторно действие от страна на Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) с аргумента, че криптовалутите не трябва да се класифицират като ценни книжа, а по-скоро като дигитални активи, подобни на PDF файловете.
Базираният в Ню Йорк стартъп опроверга обвиненията в управление на нерегистрирана борса и брокерски дилър, след като SEC издаде „Wells notice“, документ сигнализиращ за намерение за правни действия.
По време на неотдавнашна пресконференция, проведена по Zoom, Марвин Амори, главен юридически директор на Uniswap Labs, опроверга предположението на SEC, като заяви, че токените трябва да се разглеждат като файлов формат за стойност, а не по своята същност като ценни книжа. Той подчерта, че е необходимо SEC да преразгледа определенията, свързани с борсите, брокерите и инвестиционните договори, за да обхване техните операции.
Uniswap Labs изрази готовността си да води съдебни дела, ако е необходимо, като изрази увереност в своята позиция. Дружеството подчерта потенциалните рискове за SEC при оспорване на техните дейности, предполагайки по-широко въздействие върху регулаторния пейзаж.
Позицията на председателя на SEC Гари Генслер по отношение на децентрализираните борси и дигиталните активи попадна под ударите на отговора на Uniswap Labs, в който се изтъкват уникалните характеристики на UNI и LP токените.
UNI, служещ като инструменти за управление на Uniswap, беше защитен с твърдението, че не отговарят на критериите на теста на Хауи – правен стандарт за инвестиционни договори. По подобен начин LP токените, които са неразделна част от механизма за осигуряване на ликвидност на Uniswap, бяха представени като счетоводни инструменти, а не като инвестиционни инструменти, поради което не попадат в обхвата на регулирането на ценните книжа.
Според информацията, Белият дом ускорява усилията си за регулиране на криптовалутите, като се очаква президентът Доналд Тръмп да подпише мащабен законодателен пакет за дигиталните активи преди лятната ваканция на Конгреса през август.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.