От началото на руската инвазия украинското правителство търси средства за подкрепа в дигитални активи. Дигиталните активи се оказаха идеален вариант за правителство, което се нуждае от помощ за военните си усилия и цивилното население.
Правителството на Украйна стартира уебсайт, който позволява на хората да даряват NFT и да купуват дарени части, в опит да събере средства за по-нататъшна подкрепа на военните си усилия. Новият сайт съдържа списък на няколко NFT колекции.
Според вицепремиера и министър на дигитална трансформация на Украйна Михайло Федоров средствата „ще допринесат за украинската победа„. На уебсайта са посочени и редица NFT колекции, които правителството подкрепя.
В края на март украинското правителство стартира своя собствена NFT колекция за набиране на средства, а наскоро обяви старта на втора, планирана за 1 май.
Financial Times съобщава, че украинското правителство е събрало повече от $100 милиона от крипто дарения.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Tether претърпя DDoS атака
Украинското правителство приема дарения в девет криптовалути, включително Биткойн (BTC), Етериум (ETH), Tether (USDT), Solana (SOL) и Dogecoin (DOGE).
Миналия месец украинският президент Володимир Зеленски подписа закон, с който се легализират криптоактивите в страната, тъй като те играят „жизненоважна роля в процеса на отбрана на Украйна„, според заместник-министъра на дигиталната трансформация Алекс Борняков.
За да поддържа работата на украинското правителство и да оборудва армията си, Киев се нуждае от пари в брой – и то много. По техни оценки войната може да струва на страната $565 милиарда.
„Това, че Украйна наистина се опря на криптовалутите като начин да си осигури финансова подкрепа … показва стойността на това правителствата да се насочват към криптовалутите и NFT технологиите, за разлика от това да се бунтуват срещу тях просто защото са нови и страшни„, казва Джейкъбс от Scenius Capital пред CNN.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.