Хакерът, за който се твърди, че е отговорен за разпространението на рансъмуер, е на 25 години.
Украинската полиция залови двама оператори на рансъмуер в края на септември, според прессъобщение, споделено от Европол на 4-ти октомври.
Единият от тях е 25-годишен хакер, който внедри злонамерен софтуер на компютрите на жертвите, а другият беше отговорен за прането на неправомерно придобити пари.
Арестът е възможен поради мащабна разследваща операция, проведена от френски, американски и украински правоохранителни органи.
Има някои спекулации, че арестуваните лица може да са част от скандалната банда REvil. За момента, Европол не публикува имената на участващите.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ето кой е основният риск за Биткойн, според Антъни Помплиано
В прессъобщението се споменава, че те са отговорни за множество високопрофилни атаки срещу европейски и американски компании.
В хода на седем претърсвания на имоти властите иззеха криптовалути на стойност $1.3 милиона, торби с пари с $375,000 и луксозни превозни средства.
Миналия месец администрацията на Байдън постави обмена Suex в черния списък, защото позволява на престъпници да изпират пари от рансъмуер атаки. Това беше първият път, когато САЩ наложиха санкции на платформа за търговия с крипто.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.