Украйна е на път да легализира криптовалутите в началото на 2025 г., като планира да въведе данъчна структура, подобна на тази на ценните книжа.
Информацията идва от Данило Хетманцев, ръководител на Комисията по финанси, данъци и митническа политика на украинския парламент.
Според местното издание „Украинска Правда“ през ноември миналата година в украинския парламент е бил внесен проектозакон, в който се посочва как ще се облагат транзакциите с дигитални активи. Одобрението на този закон ще отбележи ключов етап в усилията на страната да регулира криптовалутите.
Хетманцев сподели прозренията си по време на форум, на който се обсъждаха вътрешните инвестиции в Украйна, заявявайки, че проектозаконът наближава финалния си етап и скоро ще бъде готов за първо четене в парламента. Той подчерта още, че законът, разработен с участието на Националната банка на Украйна и Международния валутен фонд (МВФ), се очаква да бъде финализиран след Нова година и цели да бъде приет през първото тримесечие на 2025 г.
Що се отнася до данъчното облагане, Хетманцев потвърди, че рамката за данъците върху криптовалутите ще бъде огледална на тази за ценните книжа. Това означава, че печалбите, генерирани от крипто, ще се облагат с данък, когато се конвертират във фиатна валута. Той също така подчерта, че след консултации с европейски експерти и МВФ Украйна е предпазлива при разрешаването на данъчни облекчения за крипто сделките, отчитайки потенциалния риск от създаване на условия за укриване на данъци на традиционните пазари.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.
Япония се готви да промени своите крипто регламенти с ново предложение, което ще раздели дигиталните активи на две отделни категории – една за бизнес подкрепени токени и друга за децентрализирани криптовалути като Биткойн.