Ръководителят на южнокорейската Служба за финансов надзор (FSS) трябва да проведе разговори с Гари Генслер, ръководител на Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC), по-късно тази година относно криптовалутите и въвеждането на спот Биткойн ETF.
Както е посочено в бизнес плана, представен от директора на FSS Лий Бок-хюн, пътуванията до основните финансови пазари през второто тримесечие на 2024 г. имат за цел да съберат информация за това как Южна Корея може ефективно да регулира дигиталните активи.
Директорът Лий подчерта пред местни репортери, че неотдавнашното одобрение на спот BTC ETF от Комисията по ценните книжа и фондовите борси е оказало значително въздействие върху глобалната политика, което го е накарало да бъде ключова точка от дневния ред на FSS.
През последните години Южна Корея е изправена пред предизвикателства, свързани с корупцията, свързана с криптовалутите. Правителството реагира, като прие ново законодателство, насочено към повишаване на прозрачността по отношение на притежаваните от длъжностните лица криптовалути.
Съобщението за планираната среща на FSS с SEC съвпадна с представянето на по-строги правила за борсите за криптовалути от страна на Комисията за финансови услуги (FSC) на Южна Корея. Съгласно предложените изменения тези борси ще трябва да докладват за всички промени в ръководството и да получават одобрение преди осъществяването на нови операции.
В предложените разпоредби се предвижда, че доставчиците на услуги за виртуални активи трябва да уведомяват органите за всякакви промени в ръководството си, като гарантират, че операциите се извършват само след приемане на доклада за промените.
Освен това FSC настоява за по-голяма прозрачност, като изисква от крипто борсите да разкриват всички нарушения или случаи на неадекватна работа на техните ръководители.
Предложените от КФН изменения в момента са отворени за обществена обратна връзка и коментари.
Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.