Финансовият регулаторен орган на Южна Африка е готов да издаде лицензи на 60 крипто компании, според информация, споделена от Bloomberg.
От въвеждането на новата си рамка през миналата година регулаторът е получил заявления от 300 компании.
„В момента обработваме тези заявления за лицензиране и процедираме поетапно поради обема„, заяви Унати Камлана, комисар на Органа за контрол на финансовия сектор (FSCA). Компаниите, на които е отказан лиценз, имат възможност да поискат преразглеждане съгласно съществуващото законодателство.
Крипто компаниите, които искат да продължат дейността си в страната, трябваше да подадат заявление за лиценз в FSCA до 1 юни.
След като през 2022 г. Южна Африка обяви намерението си да категоризира криптовалутата като финансов продукт, вместо да създаде нов регулаторен режим за криптоактивите, страната планира да наблюдава сектора в рамките на Закона за финансовите консултации и посредническите услуги (FAIS).
Законът FAIS включва разпоредби, целящи да гарантират, че компаниите поддържат честност и почтеност, като основната цел е защита на потребителите. Въпреки това страната обмисля дали е необходим режим за стабилни монети.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.