В интервю за Натали Брунел макроикономистът Люк Громен обсъди потенциалното икономическо въздействие на предложението на Доналд Тръмп за акумулиране на до един милион BTC.
Тръмп нарече Биткойн „новият петрол“, което Громен разглежда като нещо повече от предизборно изявление, предполагайки възможна стратегическа роля на Биткойн, подобна на влиянието на петрола върху икономиката на САЩ през 70-те години на миналия век.
Громен предположи, че планът на Тръмп за акумулиране на BTC може да е сигнал за по-широка икономическа стратегия, включваща ролята на криптовалутата за решаване на фискалните проблеми на САЩ.
Той направи паралел между Биткойн и рязкото покачване на цените на петрола през 70-те години на миналия век, което е помогнало за стабилизирането на американската икономика чрез обезпечаване на дълга с петродолари. Икономистът изтъкна, че както инфлацията на петрола е помогнала на САЩ да се справят с дефицитите си и с прехода от златния стандарт, така и Биткойн може да изпълнява подобна функция, като увеличава стойността си и стимулира търсенето на стабилни монети.
Тези стабилни монети на свой ред биха могли да се използват за закупуване на държавни ценни книжа на САЩ, което потенциално би могло да реши дълговата криза в САЩ. Той също така отбеляза неотдавнашните доклади на Консултативния комитет по заемите на Министерството на финансите, в които се подчертава как дигиталните активи могат да бъдат използвани за финансиране на фискалния дефицит на САЩ.
Освен това Громен се позова на неотдавнашната статия на Пол Райън, в която бившият председател на Камарата на представителите твърди, че стабилните монети могат да помогнат на САЩ да управляват дълга си. Това затвърди мнението на Громен, че има нарастваща политическа подкрепа за използването на дигитални активи за стабилизиране на икономиката.
Макар Громен да подчерта, че теорията му е спекулативна, съгласуването на политическите и икономическите събития, включително нарастващата подкрепа за дигиталните активи и интегрирането на Биткойн във фискалните стратегии на САЩ, я прави забележителна възможност. В заключение той изрази увереност, че тези сближаващи се фактори могат да доведат до значителна роля на Биткойн в икономическата политика на САЩ в близко бъдеще.
Криптовалутите вече играят двойна роля в световната икономика – отчасти спекулативен актив, отчасти платежно средство – според нов анализ на Банката за международни разплащания (BIS).
Икономистът Питър Шиф не се впечатлява от еуфорията около най-новото споразумение за митата между САЩ и Китай. Според него Вашингтон просто е отстъпил.
Нова вълна от компании се присъединява към Global Dollar Network (GDN) – инициатива за стабилна монета, водена от Paxos и подкрепена от компании като Robinhood, Galaxy и Kraken.
Точно когато NFT-тата на DeGods започнаха да набират инерция в мрежата на Етериум и Solana, основателят на проекта, Рохун Вора, по-известен като „Frank“, обяви, че се оттегля от ежедневното управление.