Турската полиция е задържала 62-ма души, докато продължават да разследват предполагаема 'exit' измама, която потенциално засяга 391,000 потребители и около $2 милиарда в инвестиции.
Вчера бе съобщено, основната турска крипто борса Thodex внезапно е спряла търговията и тегленията на фона на съобщения за полицейски акции. Днес, в допълнение към 62-те вече задържани в осем турски провинции, полицията е издала заповеди за задържане на още 16 души, според Associated Press.
Главната прокуратура на Истанбул вчера обяви, че започва разследване по случая след жалби от потребители на Thodex, загубили достъп до активите си. Оттогава се носят слухове, че собственикът на Thodex Фарук Фатих Озер е избягал от страната с намерението да измами потребителите с около $2 милиарда в крипто.
Макар да потвърждава, че той наистина е напуснал Турция за Албания, според AP, Озер отрича всички обвинения и твърди, че е напуснал по законни причини, свързани с бизнеса, уж за да се срещне с чуждестранни инвеститори.
Озер също се опита да се противопостави на страховете от ‘exit‘ измама, като твърди, че Thodex е обект на „клевета„, твърдейки, че търговията е спряна поради предполагаема кибератака. Преди това борсата беше обявила шестчасово прекъсване на 20-ти април.
Инцидента на Thodex се случи по време на песимистичен период за потребителите на крипто в Турция. Както отразихме, влиза в сила нова забрана от 30-ти април, която ще забрани разплащанията с крипто и ще забрани на платежните процесори да предлагат фиатни рампи.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.