Начало » Търговската война между Европа и Китай – какво трябва да знаем

Търговската война между Европа и Китай – какво трябва да знаем

29.05.2024 12:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Търговската война между Европа и Китай – какво трябва да знаем

Европейският съюз разследва вноса на определени стоки от Китай, за да установи дали те се продават под себестойност или са несправедливо субсидирани от Пекин.

В отговор Китай подозира Европа в дъмпинг на първокласен алкохол на своя пазар и намеква за потенциални ограничения върху европейските луксозни автомобили и свинско месо.

Тази динамика на взаимоотношенията показва, че ЕС, който през миналата година имаше двустранен търговски дефицит на стоки от близо €300 милиарда и сега се стреми да го намали, може би е на ръба на търговска война с Китай.

Търговските експерти в Брюксел и ръководителите на автомобилната индустрия в Щутгарт, Мюнхен и Волфсбург очакват с нетърпение резултатите от разследването на ЕС за това дали Китай не субсидира несправедливо своята индустрия за електрически превозни средства (ЕПС).

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен инициира проучването миналата есен. Според графика на разследването всички временни мита трябва да бъдат обявени на пазарните участници до началото на юни, което потенциално да постави темата за търговията на дневен ред точно преди европейските избори, насрочени за 6-9 юни.

През последните години европейският внос на китайски електрически превозни средства рязко нарасна, като между 2021 и 2023 г. се увеличи повече от два пъти до над 430,000 превозни средства годишно на стойност €10 милиарда, според данни на Института за международна икономика „Питърсън“. Обратно, европейският износ на електромобили за Китай е незначителен, което поражда опасения в Брюксел, че пазарът на ЕС може да бъде претоварен, което ще застраши вътрешната му промишленост.

Макар че Брюксел има вероятност да открие доказателства за нелоялна държавна помощ, размерът на вносните мита, които ще наложи на китайските електромобили от компании като BYD, остава неясен. Понастоящем ЕС прилага мито от 10% за всички вносни автомобили. Според анализатори от Rhodium Group, за да се изравнят условията на конкуренция, това мито ще трябва да се увеличи до 50%.

През тази година ЕС започна множество разследвания, като последните са насочени към стоманени тръби, хранителната добавка лизин и вкусовия компонент ванилин, с което общият брой на разследваните продукти достигна поне 13. Макар че нито един от тези случаи не е толкова значим, колкото разследването на електромобилите, те все пак вероятно ще привлекат вниманието на Пекин.

Освен това Европа активно използва икономическия си арсенал, съчетавайки търговски и конкурентни инструменти, за да се справи с китайските оферти за договори за европейски вятърни паркове, продажбата на скенери за летищна сигурност и снабдяването на Пекин с медицинско оборудване.

Александър работи от три години в крипто индустрията, като през това време се утвърждава с активното си участие в следенето на пазарната динамика и технологичните иновации. Интересът му към криптовалутите и новите технологии не е просто професионален ангажимент, а дълбока лична страст. Той ежедневно следи новините в сектора, анализира тенденции и се вълнува от всяка нова стъпка в развитието на блокчейн решенията. Ентусиазмът му го води към непрекъснато учене и споделяне на знания, като вижда бъдещето в дигиталните финанси и ролята им в глобалната трансформация.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Tether разкри сратегически инвестиции – как е разпределено портфолиото на компанията?

Tether, известна най-вече с емитирането на най-голямата стабилна монетав света, USDT, агресивно навлиза на американските пазари, като от 2022 г. насам е насочила около $5 милиарда към американски технологични компании и инфраструктура.

27.05.2025 22:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Bitget стартира ново предложение, обезпечено с токенизирани държавни ценни книжа

Крипто борсата Bitget представи нов инвестиционен продукт, BGUSD, стабилен актив, генериращ доходност, обвързан с реални финансови инструменти като американски държавни облигации и първокласни парични пазарни фондове.

27.05.2025 20:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Бившият председател на CFTC се присъединява към Sygnum като регулаторен съветник

Кристофър Джанкарло, бивш председател на Комисията за търговия с фючърси на суровини в САЩ и изтъкнат защитник на дигиталните активи, се присъедини към швейцарската крипто банка Sygnum като старши съветник.

27.05.2025 18:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Майкъл Сейлър с критика към модела за доказателство на резерви

Майкъл Сейлър, съосновател на Strategy, отново предизвиква вълнение в крипто пространството – този път с противоречивото си мнение за механизма за доказателството на резерви (PoR).

27.05.2025 17:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.