Турция е взела решение да не въвежда данъци върху печалбите от търговия с акции и криптовалути, както потвърди вицепрезидентът Джевдет Йълмаз в неотдавнашно интервю за Bloomberg.
Той подчерта, че не се планират нови данъчни мерки през 2024 г., което облекчава инвеститорските притеснения.
Йълмаз обясни, че темата за данък върху акциите е била обсъждана и преди, но вече не е на дневен ред. Вместо това правителството планира да усъвършенства съществуващите данъчни стимули като част от икономическата си стратегия.
Първоначалното предложение за облагане на печалбите на фондовата борса бе посрещнато с широка критика, особено от страна на търговците на дребно, които използват акциите като средство за предпазване от инфлация. След обществения отзвук министърът на финансите Мехмет Шимшек спомена през юни, че въпросът ще бъде преразгледан в бъдеще.
Коментарите на Йълмаз могат да осигурят известна утеха за инвеститорите, особено след като обемите на търговията на основната фондова борса в Турция са намалели значително – от $4 милиарда в началото на тази година до $2.3 милиарда през миналия месец.
Приоритет на правителството остава преструктурирането на публичните финанси, като целта е намаляване на инфлацията от сегашните 52% до едноцифрено число в рамките на три години, на фона на предизвикателствата, породени от средствата за възстановяване след земетресението и предизборните разходи.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.